Jednou vetou

Mierové rozhovory o Jemene sa začnú vo štvrtok vo Švédsku

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Mierové rozhovory o Jemene za účasti zástupcov medzinárodne uznávanej vlády prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a šiitských povstalcov z hnutia húsíov sa začnú vo štvrtok vo Švédsku. Oznámila to v stredu Organizácia Spojených národov (OSN).

Podľa agentúry AFP informáciu o „obnovení vnútrojemenského politického procesu vo štvrtok 6. decembra 2018 vo Švédsku“ zverejnil na Twitteri osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths.

Dvanásťčlenná delegácia oficiálnej jemenskej vlády, ktorú vedie minister zahraničných vecí Chálid Jamání, pricestovala do Štokholmu v stredu večer.

Do Švédska už v utorok z jemenského hlavného mesta Saná odletela delegáciu húsíov, ktorých sprevádzal osobitný vyslanec OSN pre Jemen. Odletu predchádzala dohoda o výmene vojnových zajatcov s vládou a evakuácia 50 zranených povstaleckých bojovníkov na liečenie do Ománu.

Šéf NATO vyjadril obavy z plánovaného vytvorenia kosovskej armády

Šiitskí povstalci podporovaní Iránom vyjadrili minulý týždeň záujem zúčastniť sa na týchto rokovaniach o ukončení vojny v Jemene pod podmienkou, že budú mať zaručený bezpečný návrat do vlasti.

Medzinárodne uznaná vláda Jemenu podporovaná Saudskou Arábiou taktiež oznámila, že sa plánuje na chystaných rozhovoroch zúčastniť.

Rokovanie v mestečku Rimbo ležiacom severne od Štokholmu bude prvým stretnutím predstaviteľov oboch strán od neúspešných rozhovorov v roku 2016.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia