Jednou vetou

Mierové sily OSN v Južnom Sudáne sú podozrivé z nevhodného sexuálneho správania

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Misia OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) stiahla 46-člennú jednotku ghanských policajných síl, pretože niekoľkí jej členovia sú podozriví z nevhodného správania, ktorého sa dopustili, keď ženám z tábora spravovaného OSN platili za sexuálne služby.

Riaditeľ UNMISS David Shearer bol o podozreniach informovaný a na základe toho rozhodol, že danú jednotku stiahne z tábora Wau do hlavného mesta Juba.

Vo vyhlásení UNMISS sa uvádza, že ide o „zjavné porušenie pravidiel správania personálu OSN a UNMISS, ktoré zakazujú pohlavný styk s ohrozenými osobami a najmä tými, ktoré sú prijímateľmi pomoci“.

O prípade bola informovaná aj newyorská centrála OSN. Tá musí v posledných rokoch opakovane riešiť prípady sexuálneho zneužívania, ktorého sa personál OSN dopustil v niektorých z najchudobnejších krajín sveta.

UNMISS spravuje v Južnom Sudáne šesť táborov, kde poskytuje prístrešie a ochranu viac ako 200.000 civilistom. V Južnom Sudáne pôsobí asi 17.000 mierotvorcov OSN.

Južný Sudán sužuje občianska vojna od roku 2013, keď prezident Salva Kiir prepustil z funkcie svojho námestníka Rieka Machara. Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína