Jednou vetou

Migranti v členských krajinách EÚ sú vystavení tvrdým opatreniam

Ilustračné foto

Foto: TASR

Základné práva migrantov sú aj naďalej spochybňované sprísňovaním vnútroštátnych politík a zákonov v oblasti migrácie. Uvádza sa to vo štvrtkovej správe Agentúra EÚ pre základné práva (FRA).

Agentúra so sídlom vo Viedni zdôraznila obavy súvisiace so znižovaním podpory zdravotnej starostlivosti a bývania, ako aj pretrvávajúce problémy týkajúce sa preplnenia v azylových centrách a spracovávania žiadostí o azyl.

Nemecká organizácia vyzdvihla migrantov pri Líbyi

Správa opätovne poukázala na príklady zmien v postavení voči žiadateľom o azyl a migrantom, ktoré negatívne ovplyvňujú životy týchto osôb.

FRA ako príklad uvádza Dánsko, kde parlament schválil návrh zákona, v ktorom sú všetky povolenia na pobyt pre utečencov a ich rodinných príslušníkov iba dočasné.

Zákon zavádza obmedzenie počtu povolení na pobyt vydaných na zlúčenie rodiny, ak žiadosti o azyl v Dánsku v krátkom časovom období výrazne vzrastú, a sankcie pre zamietnutých žiadateľov o azyl, ak nezostanú v úradmi určenom stredisku, môžu viesť až k 40-dňovému väzeniu.

V Grécku zasa niektorí ľudia, ktorým bol udelený štatút utečenca pred 31. júlom 2017, nedostanú pomoc pri bývaní, čo môže viesť k zvýšeniu počtu bezdomovcov a obmedzeniu prístupu týchto ľudí k službám, ako je pokračujúce vzdelávanie detí.

Pápež František previezol vo svojom papamobile deti migrantov

V Nemecku sociálne služby odmietajú preplácať nemocniciam núdzovú liečbu nelegálnych migrantov a vyskytli sa prípady, keď žiadatelia o azyl museli v priemere čakať až sedem mesiacov na prístup k psychoterapii, pričom v roku 2019 bolo zamietnutých až 45 percent žiadostí o psychoterapiu.

Rakúsko zaviedlo nové prísnejšie azylové opatrenia, ku ktorým patrí bývanie v prijímacích centrách, zákazy vychádzania, iba 20-dňové azylové konanie, čo môže brániť riadnemu preskúmaniu nárokov žiadateľov o azyl, či odňatia azylu po spáchaní niektorých trestných činov a preventívne zadržiavanie niektorých žiadateľov o azyl.

FRA skonštatovala, že životné podmienky migrantov v Európe sú pretrvávajúcim problémom. Obzvlášť akútne je to v migračných centrách (hotspotoch) na gréckych ostrovoch, napríklad prijímacie a identifikačné centrum na Samose hostí päťkrát viac ľudí, ako je jeho kapacita.

Preplnenie utečeneckých centier hlási aj Srbsko a vo Francúzsku sa zhoršujú zdravotné a psychické podmienky tých ľudí, ktorí zostávajú v nelegálnych táboroch na severe krajiny či v Paríži.

Lekári bez hraníc vyzvali na okamžitú evakuáciu utečencov z Líbye

Procesné oneskorenie v azylovom konaní je problémom vo viacerých krajinách, týka sa to Chorvátska, Francúzska, Holandska či Španielska. V Holandsku musia žiadatelia o azyl v súčasnosti čakať na začatie azylového konania 16 až 24 mesiacov.

Slabá úroveň postupov bola zaznamenaná aj v Poľsku, kde mnohí žiadatelia o azyl a migranti končia v detenčných imigračných centrách v dôsledku zlého systému identifikácie a konania zo strany úradov.

Agentúra FRA zhromažďuje údaje o situácii v oblasti základných práv osôb prichádzajúcich do členských štátov EÚ najmä v tých krajinách, ktoré sú postihnuté veľkými migračnými pohybmi.

Štvrtková správa sa týka dvoch kandidátskych krajín – Severného Macedónska a Srbska – a 15 členských štátov EÚ: Belgicka, Bulharska, Dánska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Španielska, Švédska a Talianska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia