Jednou vetou

Migranti zostanú v Mexiku, kým USA neposúdia ich žiadosti o azyl

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Žiadatelia o azyl snažiaci sa dostať do Spojených štátov cez ich južnú hranicu budú musieť počkať v Mexiku, kým budú ich prípady posúdené. Uviedol to v sobotu prezident USA Donald Trump po správe denníka Washington Post o takejto bilaterálnej dohode.

„Migranti na južnej hranici nebudú vpustení do Spojených štátov, pokým ich žiadosti individuálne neschváli súd,“ napísal Trump na Twitteri. Dodal, že USA vpustia na svoje územie len tých ľudí, ktorí prichádzajú legálne.

Washington Post predtým citoval ministerku vnútra nadchádzajúcej mexickej vlády Olgu Sánchezovú, ktorá podľa správy povedala, že „nateraz sme súhlasili s touto politikou ‚Zostať v Mexiku'“.

Trump znova pohrozil, že kvôli migrantom uzavrie hranice USA s Mexikom

Jej kancelária však následne vydala vyhlásenie popierajúce existenciu takejto dohody. „Medzi budúcou federálnou vládou Mexika a vládou Spojených štátov amerických nie je žiadna dohoda nijakého druhu,“ píše sa vo vyhlásení. Nová mexická vláda sa ujme funkcie 1. decembra.

Trump vo štvrtok znova pohrozil uzavretím hraníc medzi USA a Mexikom na neurčito, ak jeho vláda dospeje k záveru, že Mexiko nemá situáciu na svojej strane pod kontrolou.

Smerom k hraniciam Spojených štátov sa totiž v októbri zo stredoamerických krajín vydali v rôznych skupinách tisíce ľudí. Približne 5000 z nich sa momentálne nachádza v mexickom meste Tijuana na hranici s USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia