Mike Pompeo nie je spokojný s dohodou medzi Severnou a Južnou Kóreou

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Foto: TASR/AP

Juhokórejská ministerka zahraničných vecí Kang Kjong-wha v stredu oznámila, že americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo nie je spokojný s dohodou, ktorú Južná a Severná Kórea dosiahli minulý mesiac, informovala agentúra AP.

Kang Kjong-wha potvrdila správy japonských médií, podľa ktorých sa Pompeo nahlas sťažoval na dohodu, ktorú Južná a Severná Kórea uzavreli minulý mesiac v severokórejskom Pchjongjangu. Nešpecifikovala však, čo konkrétne Pompea znepokojilo. Americký minister zahraničných vecí mal podľa nej k obsahu dohody viacero otázok.

UNICEF: V sýrskom utečeneckom tábore Rukban chýbajú základné služby

Dohoda, ktorá má za cieľ znížiť napätie medzi oboma krajinami, zahŕňa vytvorenie nárazníkovej zóny pozdĺž pevninskej a morskej hranice medzi krajinami, ako aj bezletovej zóny, aby sa predišlo prípadným potýčkam. Krajiny sa dohodli aj na zníženiu výzbroje a počtu stráží na hraniciach a odstránenie mín z lokalít v demilitarizovanej pohraničnej zóne.

Pripomienky juhokórejskej ministerky zahraničných vecí môžu podľa AP vyvolať špekulácie, že Washington nesúhlasil s celým znením dohody ešte pred jej podpísaním.

Guvernéra Floridy desia ľudia odmietajúci evakuáciu pred hurikánom Michael

Kang Kjong-wha v stredu informovala aj tom, že Južná Kórea uvažuje o zrušení niektorých svojich sankcií jednostranne uvalených na Severnú Kóreu, aby diplomacia zameraná na zlepšenie vzťahov a upokojenie jadrovej krízy nabrala vyššie obrátky.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky