Jednou vetou

Mike Pompeo začne svoje prvé svetové turné vo štvrtok návštevou KĽDR

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

foto: TASR

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívi vo štvrtok Severnú Kóreu a v rámci úsilia uviesť do praxe výsledky americko-severokórejského summitu v Singapure tam bude rokovať o denuklearizačných plánoch Pchjongjangu. Oznámila to v pondelok hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

O celkovo tretej Pompeovej ceste do KĽDR a prvej od historického summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorý sa konal 12. júna v neutrálnom Singapure, už niekoľko dní hovorili americké médiá.

Pompeo sa v KĽDR podľa Sandersovej stretne so severokórejským vodcom Kim Čong-unom a jeho „tímom“. V krajine ostane do soboty.

„Pokračujeme v pokrokoch. Včera (nedeľa) sme mali niekoľko dobrých stretnutí,“ povedala hovorkyňa na tlačovom brífingu. „Je tu veľký impulz na pozitívnu zmenu,“ dodala Sandersová.

Čítajte viac: Pompeo dodal varovanie k téme pozastavenia amerických manévrov

„Šéf americkej diplomacie bude v Severnej Kórei, aby pokračoval v konzultáciách a realizácii dohody, ktorú dosiahli dvaja lídri na svojom stretnutí v Singapure,“ píše sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničia.

Kim sa počas schôdzky s Trumpom v Singapure zaviazal k úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky od USA.

Pompeo navštívil v súvislosti s prípravou summitu Severnú Kóreu prvýkrát v apríli ešte ako riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Do Pchjongjangu sa vrátil ako minister zahraničných vecí začiatkom mája.

Podľa americkej diplomacie bude Severná Kórea iba úvodným bodom v programe vôbec prvého celosvetového turné, na ktoré sa Pompeo po nástupe do úradu vydáva. Po návšteve severokórejského hlavného mesta Pchjongjang zamieri do Japonska, Vietnamu a Spojených arabských emirátov (SAE). Jeho cesta bude pokračovať do Belgicka. Spoločne s americkým prezidentom Trumpom sa tam zúčastní na summite Severoatlantickej aliancie v Bruseli.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi