Jednou vetou

Miliardár Bill Gates otvoril v Pekingu fórum o budúcnosti toaliet

Americký miliardár a filantrop Bill Gates hovorí na fóre o budúcnosti toaliet Reinvented Toilet Expo 6. novembra 2018 v Pekingu

foto: TASR/AP

Americký miliardár a filantrop Bill Gates otvoril v utorok v čínskom Pekingu fórum o budúcnosti toaliet Reinvented Toilet Expo. Na pódiu mal v tej chvíli so sebou nádobu s ľudskými výkalmi, poznamenala agentúra AP.

Bývalý šéf počítačového gigantu Microsoft uviedol, že technológie vystavované na tomto trojdňovom fóre predstavujú najväčší pokrok, čo sa týka hygienických zariadení, za takmer 200 rokov.

Ak nebudeme vodu zadržiavať, dočkáme sa klimatického prekvapenia, uviedol Kravčík

Viac ako 20 firiem a akademických inštitúcií vystavuje nové technológie od kompostovacích toaliet až po úpravovne fekálií na vlastný pohon.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov minula od roku 2011 na podporu výskumu a vývoja technológií bezpečných hygienických zariadení viac ako 200 miliónov dolárov (175 mil. eur).

Detský fond OSN (UNICEF) odhaduje, že 480.000 detí vo veku do piatich rokov zomiera každý rok na hnačku, ktorú často spôsobuje fekáliami kontaminované jedlo alebo pitná voda.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia