Jednou vetou

Miliardár Bloomberg daruje svojej bývalej univerzite 1,8 miliardy dolárov

Michael Bloomberg

foto: Facebook

Americký miliardár Michael Bloomberg daruje 1,8 miliardy dolárov svojej bývalej alma mater. Z tejto sumy budú na Univerzite Johnsa Hopkinsa financované štipendiá pre študentov z rodín s nízkymi príjmami, oznámil v nedeľu podľa agentúry AFP bývalý newyorský starosta.

Bloomberg zrejme najštedrejší dar americkej vysokej škole zdôvodnil tým, že on sám mal „šťastie“, že túto elitnú univerzitu mohol absolvovať vďaka študentskej pôžičke a práci v kampuse. „Môj diplom mi otvoril dvere, ktoré by inak zostali zatvorené a umožnili mi žiť americký sen,“ napísal 76-ročný Bloomberg v článku pre New York Times.

Elitné univerzity stoja v USA viac ako 50.000 dolárov ročne, čo je pre mnohých mladých ľudí neprekonateľná prekážka.

Michael Bloomberg sa znovu stal členom Demokratickej strany

Bloomberg prvýkrát daroval peniaze Univerzite Johnsa Hopkinsa už rok po jej absolvovaní – v tom čase to bolo päť dolárov. Ním darovaná suma medzičasom narástla na 1,5 miliardy dolárov. Teraz k nej pribudne spomínaných 1,8 miliardy dolárov.

V tejto súvislosti Bloomberg zdôraznil, že samotné darcovstvo nestačí a študentov musí viac podporovať vláda.
Bloomberg, ktorý sa narodil rodičom zo strednej triedy, zbohatol ako investičný bankár a neskôr ako zakladateľ rovnomennej finančnej tlačovej agentúry. V rokoch 2002-2013 bol v poradí 108. starostom mesta New York.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia