Jednou vetou

Miliardári a firmy sľúbili na obnovu Notre-Dame už 700 miliónov eur

Na snímke parížska katedrála Notre Dame počas svitania po katastrofálnom požiari 16. apríla 2019. Foto: TASR/AP
Príspevky na rekonštrukciu požiarom spustošenej parížskej katedrály Notre-Dame od miliardárov a firiem už dokopy dosiahli sumu okolo 700 miliónov eur, informovala v stredu agentúra AFP.

Francúzsky miliardár a šéf spoločnosti Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) Bernard Arnault v utorok oznámil, že jeho rodina a spoločnosť prispejú na renováciu dovedna 200 miliónmi eur. Ďalší francúzsky podnikateľ a miliardár, Francois-Henri Pinault, už predtým prisľúbil pomoc na obnovu gotického chrámu vo výške 100 miliónov eur.

Macron sľúbil obnovu Notre-Dame do 5 rokov

Objemný príspevok v hodnote 200 miliónov eur ohlásili francúzsky módny gigant L’Oréal a jeho zakladateľská rodina Bettencourtovcov. Podporu prisľúbil aj Tim Cook, šéf americkej spoločnosti Apple.

Organizácia Spojených národov v utorok uviedla, že bude podporovať francúzsku vládu pri obnove chrámu prostredníctvom svojej agentúry UNESCO sídliacej v Paríži. Hovorca OSN Stéphane Dujarric pripomenul, že katedrála je lokalitou v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Pápež dúfa, že katedrálu Notre-Dame sa spoločnými silami podarí obnoviť

Požiar, ktorý katedrálu zasiahol v pondelok večer, zničil jej strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra. Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce.
Parížska prokuratúra uviedla, že požiar vyšetruje ako nešťastnú náhodu, a nie ako prípad podpaľačstva.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok prisľúbil, že katedrála bude obnovená „v priebehu piatich rokov“ a bude ešte krajšia.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre