Jednou vetou

Miliónom ľudí v hlavnom meste Mexika a okolí vypli na niekoľko dní vodu

Ilustračná foto

TASR

Niekoľko miliónov obyvateľov hlavného mesta Mexika a jeho predmestí sa ocitlo na štyri dni bez tečúcej vody v dôsledku vykonávania plánovanej údržby čerpadiel v miestnom vodárenskom zariadení. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AP.

Odstávka sa týka vodovodnej sústavy Cutzamala, ktorá privádza vodu hornatým terénom z priľahlých mexických štátov a v deväťmiliónovej metropole pokrýva približne 30 percent spotreby.

Trojicu policajtov vyšetrujú v prípade znásilnenia kolegyne

Náhradné zásobovanie vodou zabezpečujú mestské orgány pomocou tisícky prenajatých cisternových vozidiel. Odberatelia sa na túto situáciu pripravili nákupom objemných nádob. Čerpadlá majú byť vypnuté do soboty, úplné obnovenie dodávok však môže trvať až do utorka. Miestna samospráva odporučila obyvateľom obmedziť spotrebu vody, pričom zakázala umývať autá či polievať záhrady.

Metropola Mexiko trpí krízami v zásobovaní vodou už celé stáročia. Až 70 percent vody sa získava z miestnych zdrojov, vodovodná sieť sa však vyznačuje nízkym tlakom a netesnosťami. V dôsledku nadmerného čerpania z prirodzených podzemných zásobníkov sa celé mesto „potápa“. V daždivých obdobiach zase hrozia záplavy, keďže z mesta obklopeného horami nemá voda kadiaľ odtekať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia