Jednou vetou

Militanti Talibanu zabili desiatky príslušníkov bezpečnostných síl

Ilustračné foto

TASR/AP

Najmenej 22 príslušníkov afganských bezpečnostných síl zahynulo pri útokoch militantov z hnutia Taliban, ktoré podnikli v nedeľu a pondelok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na úrady.

Pri útoku na policajné stanovište v provincii Faráh na západe krajiny – na okraji rovnomennej metropoly – zabili militanti najmenej desať policajtov a dvoch ďalších uniesli. Najmenej dvaja policajti skončili so zraneniami.

Taliban zaútočil aj na stanovište pohraničníkov v provincii Herát na západe, pri hraniciach s Iránom, pričom zabil najmenej štyroch a dvoch zranil.

Vyslanec USA pre afganský mierový proces rokuje v Pakistane o Talibane

Osem policajtov zahynulo a šesť ďalších utrpelo zranenia pri útokoch talibov v provincii Fárjáb na severe Afganistanu.

Napriek tomu, že vojna v Afganistane trvá už od americkej invázie v roku 2001, hnutie Taliban sa nepodarilo úplne poraziť ani po 17 rokoch. To naopak v posledných rokoch opäť zintenzívnilo svoje útoky a prevzalo kontrolu nad veľkou časťou krajiny.

Americký prezident Donald Trump sa v tejto súvislosti začiatkom decembra oficiálnym listom obrátil na pakistanského premiéra Imrána Chána so žiadosťou o pomoc pri príprave mierových rokovaní s Talibanom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia