Jednou vetou

Militanti zabili na Sinaji osem policajtov

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Islamskí militanti zaútočili v stredu na kontrolné stanovište na nepokojnom egyptskom Sinajskom polostrove a zabili osem príslušníkov policajného zboru. Informovali o tom agentúry AFP a DPA s odvolaním sa na egyptské ministerstvo vnútra.

Útok sa stal ráno západne od mesta Aríš počas modlitieb pri príležitosti Sviatku prerušenia pôstu, ktorý moslimovia slávia v závere posvätného pôstneho mesiaca ramadán.

Militanti sa na úteku zmocnili obrneného vozidla. Neskôr v púšti na islamistov zaútočilo armádne lietadlo a zabilo päť z nich.

Zásah armády proti demonštrantom si podľa lekárov vyžiadal 100 mŕtvych

K zodpovednosti za útok sa prostredníctvom spriaznenej propagandistickej agentúry Amák prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

Bezpečnostné sily v Egypte dlhodobo bojujú proti militantným islamistom, ktorých aktivita nabrala na sile po zosadení islamistického prezidenta Muhammada Mursího v roku 2013. Islamisti podnikajú útoky predovšetkým na príslušníkov bezpečnostných zložiek, členov tamojšej kresťanskej menšiny a zriedka na turistov.

Vlani vo februári spustil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí rozsiahlu operáciu zameranú proti islamským militantom na Sinajskom polostrove.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia