Jednou vetou

Mimoriadne zasadnutie parlamentu v Rakúsku: Opatrenia pritvrdili?!

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz počas vystúpenia na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, Viedeň 15. 3. 2020

foto: Facebook Sebastian Kurz

Rakúsko v nedeľu ohlásilo ďalšie sprísnenie opatrení v boji proti koronavírusu. Ako oznámil kancelár Sebastian Kurz na pôde rakúskeho parlamentu, od pondelka budú po celej krajine zatvorené všetky predajne a obchodné prevádzky s výnimkou obchodov s potravinami, lekární, benzínových púmp, pôšt a bánk.

Rakúsko v nedeľu zakázalo zhromažďovanie sa ľudí na verejnosti vo väčšom počte ako po štyroch. Opatrenie ohlásil v nedeľu rakúsky kancelár Sebastian Kurz. „Sme si vedomí, že sú to obrovské obmedzenia, ale sú potrebné na ochranu zdravia rakúskych občanov a na vyhladovanie ochorenia COVID-19,“ napísal Kurz na Twitteri.

Počnúc utorkom budú musieť byť v Rakúsku podľa Kurza zatvorené všetky reštaurácie aj športoviská. Doteraz mohli mať reštaurácie otvorené do tretej poobede.

Zastavené lety

Krajina okrem toho zastavuje letecké spojenie s viacerými štátmi vrátane Veľkej Británie, Ukrajiny a Ruska.

Rakúska vláda už v piatok rozhodla o tom, že od pondelka budú po celej krajine zatvorené všetky predajne a obchodné prevádzky s výnimkou obchodov s potravinami, lekární, benzínových púmp, pôšt a bánk.

Tirolsko a okolie

Do úplnej karantény vláda uzatvorila horské mesto St. Anton am Arlberg v Tirolsku a tiež celé údolie Paznauntal, ktoré leží na pomedzí Tirolska a Voralberska a v ktorom sa nachádza viacero menších obcí.

Kurz už v piatok vyzval všetkých ľudí, aby – pokiaľ sa len trochu dá – pracovali z domu. „Počnúc pondelkom musíme zredukovať naše verejné životy na minimum,“ povedal kancelár.

Rakúsko doteraz zaznamenalo v súvislosti s novým koronavírusom jednu obeť, nákaza sa potvrdila zatiaľ u 800 ľudí.

Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 160-tisíc ľudí, a už 5 956 osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 3 199, pochádza z Číny, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Nasleduje Taliansko s 1 441, Irán so 724, Španielsko so 197, Francúzsko s 91 a Južná Kórea so 75 obeťami.

Česká republika hlási 231 nakazených, Poľsko tri obete a 104 nakazených. Na Slovensku sa nákaza potvrdila u 54 ľudí, v Maďarsku u 32 a na Ukrajine u troch, z ktorých jeden zomrel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia