Jednou vetou

Minister Benet neodstúpi, predčasné voľby v Izraeli sú menej pravdepodobné

Naftali Benet

foto: TASR/AP

Izraelský minister školstva Naftali Benet v pondelok vyhlásil, že zatiaľ neopustí koaličnú vládu premiéra Benjamina Netanjahua, a to aj napriek ostrým nezhodám. Možnosť konania predčasných volieb je tým menej pravdepodobná, uviedla agentúra AFP.

Minister Benet z krajne pravicovej strany Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi) povedal, že nechá Netanjahuovi čas na zmenu politiky vo viacerých záležitostiach.

Izraelskí politici sa dohodli na predčasných voľbách

Strana Židovský domov pohrozila nedávno vystúpením z koaličnej vlády, ak sa Benet nestane ministrom obrany. Netanjahu jej však túto funkciu odmietol dať aj napriek koaličnej kríze, ktorá mohla vyústiť do pádu vlády.

Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že vypísať predčasné voľby v krajine by v súčasnej bezpečnostnej situácii bolo nezodpovedné. Dodal, že preberá funkciu ministra obrany a bude sa snažiť presvedčiť zostávajúcich koaličných partnerov, aby zostali súčasťou ním vedeného vládneho kabinetu.

Izraelský minister obrany Lieberman oznámil svoju rezignáciu

Funkcia ministra obrany sa uvoľnila odchodom zástancu tvrdšej politickej línie Avigdora Liebermana. Ten odstúpil v stredu na protest proti prímeriu dosiahnutému tento týždeň s palestínskymi militantmi z pásma Gazy.
Lieberman totiž požadoval tvrdšiu reakciu na raketovú paľbu na Izrael zo začiatku tohto týždňa, ktorá bola doposiaľ najintenzívnejšou od 50-dňovej vojny spred štyroch rokov.

Vládu s Liebermanových odchodom súčasne opustila aj jeho strana Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu).
Po Liebermanovej demisii zostala Netanjahuovej koalícii v parlamente len väčšina jediného hlasu. Zostávajúci partneri v tejto situácii začali žiadať predčasné voľby. Ak by aj strana Židovský domov vystúpila z koalície, Netanjahu by v parlamente stratil väčšinu. Podľa analytikov by sa v tom prípade mohli predčasné voľby konať už v marci.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia