Jednou vetou

Minister Gajdoš rokoval s Prahe s americkým rezortným kolegom

Peter Gajdoš

zdroj: TASR

Modernizačné projekty, plnenie záväzkov voči NATO či zvyšovanie výdavkov na obranu boli témou nedeľného rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS) s americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom v Prahe. V českej metropole sa stretli pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky. TASR informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

„Spojené štáty americké sú naším strategickým partnerom a rozhodnutie modernizovať našu taktickú bojovú letku práve americkými stíhacími lietadlami F-16 vzájomné vzťahy ešte posilnilo. V súčasnosti pokračujeme v rokovaniach o konečnej podobe zmluvy,“ poznamenal Gajdoš. Amerického rezortného partnera zároveň informoval o ďalšej modernizácii v zmysle dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030, s dôrazom na 3D radary a obstaranie novej pozemnej techniky.

Vrcholom osláv 100. výročia vzniku Československa bola vojenská prehliadka

Americký minister obrany sa zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel. Potvrdil, že Spojené štáty sú v zmysle zmluvy pripravené na zabezpečenie výcviku pilotov a príslušného technického pozemného personálu. Ocenil tiež zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré bude v budúcom roku vo výške 1,73 percenta HDP, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 500.000 eur. „Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy,“ povedal Mattis. Témou spoločného stretnutia bolo aj 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia