Jednou vetou

Minister Lajčák v Belehrade rokoval o OBSE, EÚ a Kosove

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák absolvoval v utorok v Srbsku rokovania s hlavnými politickými predstaviteľmi krajiny, ktoré sa sústredili na spoluprácu v OBSE, členstvo v EÚ a otázku Kosova.

Minister Lajčák pokračoval v utorok v ceste po krajinách západného Balkánu v pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), v rámci ktorej už v pondelok navštívil Albánsko.

V Prahe sa začala ďalšia demonštrácia proti Babišovi a Benešovej

V Belehrade absolvoval prijatie u prezidenta Aleksandara Vučiča, stretol sa s predsedníčkou Národného zhromaždenia Majou Gojkovičovou, premiérkou Anou Brnabičovou a ministrom zahraničných vecí Ivicom Dačičom.

Rokovania sa podľa ministra odohrávali v troch rovinách, z ktorých bola dominantná rovina OBSE. Pripomenul, že OBSE je v Srbsku prítomná už 18 rokov – a vyzdvihol spoluprácu so srbskými inštitúciami.

„Momentálne v krajine dominujú asi dve témy. Téma zmeny ústavy s cieľom dať väčšiu samostatnosť justícii a prijatie mediálnych zákonov, ktoré by takisto dali väčšiu nezávislosť médiám,“ povedal.

Lajčák takisto pripomenul, že Srbsko už pokračuje v prístupových rokovaniach s EÚ a má otvorenú viac než polovicu kapitol.

Predstavitelia krajiny podľa neho majú pocit, že EÚ by mala byť aktívnejšia a viditeľnejšia a mala by reagovať hlavne na narušenia pravidiel dobrého správania. Minister takisto pripomenul, že prístup Srbska do EÚ závisí aj od vzťahu s Kosovom.

Ružička: EÚ by mala v otázke ďalšieho rozširovania konať strategicky

Otázka Kosova podľa jeho slov dominovala najmä počas rozhovoru s prezidentom Vučičom a aj s ministrom zahraničných vecí Dačičom.

„Srbsko je frustrované z toho, že dialóg nepokračuje, a nedokáže pochopiť to, že žiadna medzinárodná autorita ani Spojené štáty, ani EÚ, ani Berlín alebo Paríž nedokázali vyvinúť dostatočný nátlak na Kosovo, aby zrušilo tie stopercentné dane a poplatky, ktoré zaviedlo na export zo Srbska,“ povedal minister a dodal, že Srbsko za týchto podmienok odmieta pokračovať v dialógu.

Bilaterálne vzťahy Srbska so Slovenskou republikou sú podľa Lajčákových slov bezproblémové. „My sme mali dlhé roky otvorenú otázku vyriešenia dlhu ešte z čias bývalej Juhoslávie a bývalého Československa,“ povedal a dodal, že premiér SR Peter Pellegrini minulý týždeň podpísal dohodu o urovnaní tohto dlhu.

Dobré vzťahy medzi oboma krajinami na spoločnej tlačovej konferencii potvrdil aj srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Premiér Pellegrini odcestoval do Ruska,stretne sa aj s prezidentom Putinom

Minister Lajčák v Belehrade otvoril aj regionálnu diskusiu o správe a reforme bezpečnostného sektora v juhovýchodnej Európe (SSG/R). SSG/R je jednou z tém slovenského predsedníctva v OBSE v rámci priority prevencie a zmierňovania násilných konfliktov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia