Jednou vetou

Minister Zaríf odmietol obvinenia USA v súvislosti s útokmi v Iraku

Mohammad Džavád Zaríf

Foto: TASR/AP

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf odmietol v nedeľu tvrdenia, že jeho krajina je zodpovedná za útoky na veľvyslanectvo USA v Bagdade a americký konzulát v Basre. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Pravdaže, máme v Iraku vplyv, ale to neznamená, že v Iraku máme pod kontrolou ľudí, rovnako ako Spojené štáty neovládajú ľudí v krajinách, s ktorými majú dobré vzťahy,“ povedal Zaríf pre televíziu CNN.

Dodal, že nedávne varovania šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea či poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona voči Iránu sú kontraproduktívne.

Podľa Zarífa obaja predstavitelia Trumpovej administratívy „namiesto toho, aby robili tieto irelevantné hrozby, ktoré neprinesú žiadne pozitívne výsledky, by sa mali pozrieť na svoju vlastnú politiku“.

Zaev: Nedeľňajšie referendum je úspechom, krajinu dovediem do NATO a EÚ

Zaríf reagoval na oznámenie hovorkyne amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertovej, ktorá v noci na sobotu informovala, že Spojené štáty americké evakuovali svoj konzulát v irackom meste Basra po útoku militantov podporovaných Iránom.

Konzulárne služby budú poskytovať na americkom veľvyslanectve v Bagdade. Vzťahy medzi USA a Iránom je veľmi napäté od mája, keď americký prezident Donald Trump unilaterálne odstúpil od jadrovej dohody podpísanej v roku 2015, na ktorej základe Irán súhlasil s obmedzením svojho jadrového programu výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia