Jednou vetou

Ministerstvo ČR zrušilo napomenutie za pálenie trenírok na Pražskom hrade

Pražský hrad, archív

foto: TASR

Napomenutie za pálenie červených trenírok na Pražskom hrade je neplatné. Ministerstvo životného prostredia totiž zrušilo rozhodnutie Českej inšpekcie životného prostredia, ktorá napomenutie udelila. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24.

Podľa ministerstva však inšpekcia nemala viesť konanie s prezidentskou kanceláriou, ale s Českou republikou. Rozhodnutie rezortu je právoplatné.

„Odvolací orgán (ministerstvo životného prostredia) dospel k záveru, že inšpekcia pochybila, keď viedla konanie s organizačnou zložkou štátu, v tomto prípade s Kanceláriou prezidenta republiky, ktorá nemá právnu subjektivitu, a nie s Českou republikou,“ uviedla pre Českú televíziu hovorkyňa ministerstva Petra Roubíčková.

Bývalý šéf CIA a NSA Michael Hayden prekonal mŕtvicu

Obrovské červené trenírky vyvesili v roku 2015 na strechu Pražského hradu členovia skupiny Ztohoven. Svojou akciou chceli protestovať proti správaniu prezidenta Miloša Zemana. Súd ich za to potrestal podmienkou. Červené trenírky sa následne stali symbolom odporu proti Zemanovi.

Tento rok v júni pri rybníku v Lumbeho záhrade v areáli Pražského hradu nechal Zeman trenírky na otvorenom ohnisku spáliť. Inšpekcia životného prostredia preto dostala dva podnety na porušenie zákona o ovzduší, ktorý zakazuje na ohnisku pálenie iných ako rastlinných materiálov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia