Jednou vetou

Ministri kultúry V4 hovorili vo Vígľaši o spôsoboch ochrany tradičnej kultúry

Predsedovia parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Na snímke vľavo predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radek Vondráček, druhý zľava predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, uprostred predseda maďarského Národného zhromaždenia László Kövér, druhý sprava predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski a vpravo predseda Národnej rady SR Andrej Danko

Foto: TASR

Ochrana hmotnej a nehmotnej tradičnej ľudovej kultúry v čase, keď je jej zachovávanie ohrozené, bolo hlavnou témou 29. stretnutia ministrov kultúry krajín Vyšehradskej skupiny (V4). Konalo sa v pondelok (10. 6.) a v utorok vo Vígľaši v okrese Detva a v jeho závere účastníci podpísali spoločné komuniké.

Ministri na stretnutí hľadali najefektívnejšie nástroje na ochranu, zachovanie a rozvoj tradičnej ľudovej kultúry. Podľa slovenskej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) účastníci sa okrem spôsobov ako podporovať tradičnú ľudovú kultúru zaoberali aj inými oblasťami kultúry. Problémy v tejto sfére označila u všetkých krajín za veľmi podobné. Programy a granty, ktoré sú v rámci V4 vytvorené, by mali podľa nej ešte viac smerovať k mladým umelcom či študentom. Diskusie sa zvlášť venovali aj oblasti kreatívneho umenia.

Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania ministrov kultúry uviedla štátna tajomníčka poľského ministerstva kultúry Magdalena Gawinová, dnes je veľmi dôležité, aby sa pre uchovávanie tradičnej ľudovej kultúry odovzdávali zručnosti umeleckých majstrov z generácie na generáciu. „Ľudová kultúra je totiž niečo také, čo vyčleňuje práve strednú Európu,“ zdôraznila.

Kiska vymenoval 37 nových vysokoškolských profesorov

Podľa českého ministra kultúry Antonína Staněka sa treba do budúcnosti viac zaoberať ochranou kultúrnych pamiatok. Ako však na záver všetci skonštatovali, na naplnenie týchto plánov treba mať dostatok financií. Laššáková pripomenula, že Slovensko napríklad na podporu ľudovej kultúry a folklóru vyčlenilo tento rok tri milióny eur, pričom žiadosti o podporu štvornásobne prekročili plánovaný rozpočet.

Ministri kultúry V4 spolu s riaditeľom Medzinárodného vyšehradského fondu podpísali na stretnutí nový Štatút Medzinárodnej vyšehradskej ceny, ktorá sa udeľuje za podporu a rozvoj spolupráce krajín V4 v kultúrnej oblasti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia