Ministri NATO rozoberú priority júlového summitu, uviedol Javorčík

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Dvojdňové stretnutie ministrov obrany 29 členských krajín NATO (14.-15.2) v Bruseli je dôležitým stupienkom pre prípravu hlavných tém summitu Severoatlantickej aliancie, ktorý sa uskutoční v dňoch 11.-12. júla v novom bruselskom sídle NATO.

Pre TASR to v utorok uviedol to veľvyslanec SR pri NATO Radovan Javorčík. Slovensko bude na tomto ministerskom zasadnutí zastupovať šéf rezortu obrany Peter Gajdoš.

Ministri obrany sa budú tento týždeň detailne venovať štyrom hlavným témam summitu. Opäť sa stretnú aj koncom júna, tesne pred rokovaniami najvyšších lídrov krajín NATO, kedy doladia geografické rozdelenie novej veliteľskej štruktúry.

„Prvou témou je spoločné zdieľanie záťaže na obranu,“ uviedol veľvyslanec. Ide o výdavky na obranu vo výške dvoch percent HDP, na čom sa dohodli spojenci na summite NATO vo Varšave, o zhodnotenie harmonogramov kedy sa ktorá členská krajina k tomuto cieľu priblíži, aké spôsobilosti treba budovať a tiež ako budú tieto výdavky nastavené. Aliancia vyzýva spojencov, aby 20 percent z výdavkov na obranu venovali modernizácii obranných systémov.

Druhou témou rokovaní ministrov bude adaptácia veliteľskej štruktúry aliancie, aby bola schopná reagovať na bezpečnostné výzvy, „ktoré prichádzajú zo všetkých strán“.

Príprava oficiálnej misie NATO v Iraku

Do tejto oblasti spadajú veliteľstvá, ktoré by mali uľahčiť rýchly presun jednotiek a vybavenia cez Atlantický oceán do Európy a ochranu námorných liniek v Atlantiku. Aliancia chce byť v rámci boja proti terorizmu zároveň pripravená operatívne reagovať aj na vývoj udalostí na severe Afriky a Blízkeho východu, prípadne v oblasti Sahelu.

Tretím bodom júlového summitu bude príprava oficiálnej misie NATO v Iraku. Javorčík spresnil, že ide o reakciu na požiadavku irackej vlády zvýšiť intenzitu nebojovej prítomnosti aliancie. To znamená výcvik miestnych bezpečnostných síl, kde už experti zo Slovenska pomáhajú pri výcviku odmínovačov a pri oprave vojenskej techniky sovietskeho typu.

Ministri majú spresniť správne nastavenie tejto misie, aby to bola riadne plánovaná akcia, koordinovaná s irackou vládou. Odsúhlasia ju prezidenti a premiéri 29 členských krajín NATO na svojom júlovom vrcholnom stretnutí.
Štvrtou veľkou témou summitu bude koordinácia spolupráce NATO s Európskou úniou. Podľa Javorčíka hlavný dôraz bude na tzv. „koherencii výstupov“, čiže na súvisiacom konaní v oblasti obrannej politiky, aby sa EÚ a NATO navzájom dopĺňali, neprekrývali svoje aktivity a aby nevznikala zbytočná duplicita pri realizácii zámerov obranného charakteru.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie