Jednou vetou

Ministri obrany NATO schválili novú štruktúru velenia

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Ministri obrany 29 členských krajín Severoatlantickej aliancie vo štvrtok na zasadnutí v Bruseli schválili novú štruktúru velenia NATO a odobrili aj plán na zvýšenie pohotovosti vypracovaný Spojenými štátmi. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po skončení prvého kola ministerských rokovaní. Slovensko na nich zastupuje minister obrany Peter Gajdoš.

„Súhlasili sme s tým, že naše nové spoločné veliteľstvo pre Atlantický oceán bude v Norfolku v USA a nové veliteľstvo pre rýchle presuny jednotiek a vojenského materiálu v Ulme v Nemecku,“potvrdil Stoltenberg túto správu aj na svojom účte na Twitteri. Ministri okrem potvrdenia sídiel pre nové veliteľstvá súhlasili aj s počtom personálu – okolo 1200 osôb bude mať na starosť všetky logistické operácie v prípade akéhokoľvek konfliktu v Európe.

Šéf Aliancie ocenil, že ministri obrany sa nepostavili proti pohotovostnej iniciatíve NATO, ktorá vznikla na americkej strane a ktorá má začať platiť do roku 2020. Ide o iniciatívu „štyroch tridsiatok“, čo v praxi znamená, že spojenci by v priebehu dvoch rokov mali mať k dispozícii 30 mechanizovaných práporov, 30 leteckých eskadier a 30 bojových plavidiel, ktoré budú schopné nasadenia do 30 dní.

Stoltenberg očakáva od ministrov obrany NATO prijatie návrhu štyroch tridsiatok

„Rozhodli sme sa prijať ďalšie kroky na posilnenie našej spoločnej bezpečnosti a na posilnenie obrany a odstrašenia proti hrozbám z akéhokoľvek smeru,“ uviedol Stoltenberg počas tlačovej besedy a dodal, že obe prijaté rozhodnutia pomôžu zabezpečiť, aby Aliancia mala „tie správne sily na správnom mieste a v správnom čase“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia