Jednou vetou

Ministri OBSE sa budú radiť o kríze na Ukrajine a jadrovom zbrojení

Pohľad na výročné zasadnutie Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) 6. decembra 2018 v Miláne

foto: TASR/AP

Vývoj krízy na Ukrajine, ako aj americko-ruský spor ohľadne jadrového zbrojenia budú ústrednými témami dvojdňového výročného zasadnutia Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa začalo vo štvrtok v Miláne. O náplni rokovaní informovala agentúra DPA, podľa ktorej zasadnutie uvedeného orgánu "už dávno nebolo také dôležité".

V rámci prebiehajúceho podujatia tiež Taliansko symbolicky odovzdá predsedníctvo v OBSE do rúk Slovenska, ktoré bude plniť túto úlohu jeden rok od 1. januára 2019. Taliansky minister zahraničných vecí Enzo Moavero Milanesi apeloval v úvode zasadnutia na členské štáty OBSE, aby pre zvrátenie najnovšej eskalácie v konflikte na Ukrajine urobili všetko, čo je v ich silách.

Na vyhostenie diplomata odpovie Rusko recipročne, MZVaEZ SR to nebude komentovať

Vyjadril sa tak po incidente z 25. novembra, keď Rusko zajalo v oblasti Kerčského prielivu tri lode ukrajinských námorných síl s ich posádkami. V reakcii na túto udalosť ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva vo vybraných častiach Ukrajiny.

OBSE sa angažuje v konflikte medzi proruskými separatistami a vládnymi silami na východe Ukrajiny okrem iného prostredníctvom pozorovateľskej misie.

V súvislosti s krízou na Ukrajine sa popri zasadnutí OBSE očakáva stretnutie nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa s ukrajinským a ruským kolegom – Pavlom Klimkinom a Sergejom Lavrovom, informovala DPA.
Šéf talianskej diplomacie na úvod zasadnutia upozornil aj na rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi OBSE, rozchádzajúcimi sa vo svojej zahraničnej politike. Organizáciu zároveň vyzval na zvýšené úsilie o zabezpečenie stability v stredomorskom priestore.

Pellegrini: Ukrajina môže rátať s podporou SR v rámci OBSE i dodávok plynu

Dôležitou témou zasadnutia v Miláne bude situácia okolo Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) po tom, ako Spojené štáty obvinili Rusko z porušovania a pohrozili svojím odstúpením, ak Moskva nepodnikne do začiatku februára nápravu. Rusko zase pohrozilo, že na kroky Washingtonu v oblasti zbrojenia bude odpovedať recipročne.

OBSE vznikla v roku 1995 z Konferencie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (KBSE), ktorá bola fórom dialógu medzi Východom a Západom na prekonanie studenej vojny. Sídlo organizácie, do ktorej patrí 57 štátov, je vo Viedni.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia