Jednou vetou

Ministri vnútra EÚ požadujú viac času na reformu Frontexu ako chce eurokomisia

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Členské štáty EÚ nie sú naklonené prijať výzvu Európskej komisie (EK), ktorá začiatkom tohto týždňa vyzvala národné vlády, aby sa dohodli na reforme fungovania agentúry Frontex ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia koncom mája 2019. Vyplýva to z priebehu štvrtkových rokovaní Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli.

Komisia navrhuje vytvoriť funkčnú pohraničnú európsku stráž pod hlavičkou agentúry Frontex o počte 10.000 príslušníkov funkčnú už od roku 2020. To podľa Rakúska, ktoré momentálne predsedá Rade EÚ, nie je možné.

Rakúsky minister vnútra Herbert Kickl v rámci rokovaní spresnil, že ambície eurokomisie „presahujú to, čo je dosiahnuteľné“.

Vo Švédsku sa začali mierové rozhovory s cieľom ukončiť konflikt v Jemene

„Myslím, že to číslo 10.000 je dobré, problém je však zaistiť ako a v akom časovom termíne sa bude zhromažďovať tých 10.000 ľudí,“ uviedol Kickl. Zároveň však dodal, že jeho krajina hľadá kompromis a spolu s ostatnými členskými krajinami chce dosiahnuť zmenu harmonogramu tohto projektu.

Európska komisia v septembri navrhla značné posilnenie Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) už do roku 2020, pričom agentúra by mala mať oveľa silnejší mandát a vlastné materiálne vybavenie.

Ministri vnútra sa však vo štvrtok dohodli iba na tom, že Frontex sa bude môcť zúčastňovať na budúcich operáciách vyhosťovania nelegálnych migrantov do krajín ich pôvodu a zasahovať v mimoeurópskych krajinách, vrátane Afriky.

Rada ministrov však požaduje viac času na doriešenie personálneho a materiálneho vybavenia 10.000-člennej jednotky Frontexu ako je termín 2020 stanovený eurokomisiou. Podľa návrhu exekutívy EÚ celkový počet príslušníkov operačnej jednotky by mal byť zložený z 1500 vlastných zamestnancov agentúry do roku 2020 (3000 do roku 2027) a zvyšok by mali dodať členské štáty – 8500 členov do roku 2020 a 7000 v roku 2027.

Ku skeptickému postoju Rakúska sa pridal aj nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorý zdôraznil, že podporuje agentúru Frontex, ale dodal, že „netreba dávať utopistické sľuby“.

Stoltenberg hovoril s kosovským premiérom o vytvorení regulárnej armády

Obavy spojené s víziami Európskej komisie ohľadom fungovania Frontexu sa netýkajú iba časového harmonogramu a počtu mužov v pohraničných silách.

Krajiny s vonkajšími hranicami EÚ ako napríklad Taliansko, Španielsko, Grécko či Maďarsko, sa obávajú, že v prípade zásahov jednotky Frontexu na ich hraniciach – v momente keď eurokomisia zváži, že sa sami nedokážu dostatočne postarať o migračné toky – prídu o časť svojej suverenity.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia