Jednou vetou

Ministri zahraničných vecí NATO prerokujú spor medzi USA a Ruskom o zmluvu INF

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Ministri zahraničných vecí z 29 členských krajín NATO pricestovali v utorok do Bruselu na dvojdňové rokovania týkajúce sa širokej škály tém. Hlavným bodom utorňajších rokovaní bude Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF).

Zmluva podpísaná Moskvou a Washingtonom v roku 1987 zakazuje obom stranám používanie rakiet vybavených jadrovými hlavicami s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Zmluva, ktorá znižuje riziko jadrového útoku, sa stala súčasťou bezpečnostnej architektúry Európy, v posledných mesiacoch je však dôvodom napätia medzi Ruskom a Spojenými štátmi, za ktorými stojí aj Severoatlantická aliancia.

Porošenko vyzval NATO vyslať ku Krymu lode. Kremeľ to označil za provokáciu

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok odsúdil prístup Moskvy a naznačil, že súčasná patová situácia je „neprijateľná“. Upozornil, že Aliancia má obavy v súvislosti s novou ruskou raketou Novator 9M729, známou aj pod skratkou SSC-8. „Taká situácia, aká panuje teraz, nemôže pokračovať. Spojenci musia prediskutovať, ako sa s ňou vyrovnať,“ uviedol Stoltenberg pred novinármi.

Moskva v marci tohto roku predstavila raketu Novator 9M729, ktorá má dolet pod 500 kilometrov, je však mobilná a môže teda obísť obmedzenie o 500-kilometrovej vzdialenosti. USA v tejto súvislosti tvrdia, že ruská raketa je porušením INF, a hrozia odstúpiť od vyše tridsať rokov platnej bezpečnostnej zmluvy. Moskva však popiera akékoľvek porušenie ustanovení INF.

Dvanásť senátorov Kongresu USA podporilo Orbána

Stoltenberg naznačil, že ak Rusko nezabezpečí súlad so zmluvou INF, NATO bude reagovať „zodpovedajúcim a primeraným spôsobom“. Zároveň však spresnil, že Aliancia nebude nasledovať kroky Moskvy. „NATO nie je zrkadlom toho, čo robí Rusko, lietadlo za lietadlo, raketa za raketu alebo tank za tank,“ odkázal.

Ministri zahraničných vecí NATO sa budú zaoberať aj napätím medzi Ruskom a Ukrajinou v dôsledku nedávnych udalostí v Azovskom mori.

SR na ministerských rokovaniach zastupuje štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Vladimír Ružička.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia