Jednou vetou

Mjanmarsko: Vojakov obvinili zo zabitia civilistov v Kačjinskom štáte

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Telá dvoch civilistov naposledy väznených mjanmarskými vojakmi našli vo štvrtok v plytkom hrobe v Kačjinskom štáte, v ktorom vláda bojuje s etnickými povstalcami. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na tamojšie oficiálne zdroje.

Podľa nich obaja muži, ktorí pochádzali z jednej z národnostných menšín v Kačjine, žili v utečeneckom tábore v dedine Maj Kchong. Z neďalekej farmy, kde pracovali, ich 31. januára odviedli vojaci. Telá dvoch mužov vo veku 65 a 35 rokov objavili „neďaleko farmy, kde sa stratili. Predpokladalo sa, že by mohli byť zavraždení“, spresnili zdroje.

Ľudskoprávne organizácie a obete rodín požadujú tento prípad vyšetriť. Polícia z Kačjinského štátu uviedla, že o prípade nebola ešte informovaná. Odvádzanie civilistov v regiónoch etnických menšín mjanmarskou vládou nie sú neobvyklé. Podľa ľudskoprávnych skupín vojenské jednotky často odvedú civilistov, ktorých obviňujú z napojenia na ozbrojené povstalecké skupiny.

Mjanmarsko zápasí s konfliktom medzi ústrednou armádou a etnickými povstalcami od roku 1948, keď krajina získala nezávislosť od Británie. Boje v tomto štáte vyhnali do utečeneckých táborov viac ako 100.000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike