Mjanmarský súd zamietol odvolanie novinárov z agentúry Reuters

Na kombosnímke reportéri agentúry Reuters Ťjo Sou U (vľavo) a Wa Lone počas odchodu zo súdu 3. septembra 2018 v Rangúne

foto: TASR/AP

Mjanmarský súd zamietol v piatok odvolanie dvoch novinárov tlačovej agentúry Reuters a zároveň potvrdil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý im vymeral trest sedem rokov väzenia nepodmienečne. Informovala o tom agentúra AFP.

Sudca v zdôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že právnici novinárov nepredložili dostatok dôkazov, aby dokázali ich nevinu.

Novinári Ťjo Sou U a Wa Lone písali o masakre rohinských civilistov príslušníkmi mjanmarskej armády v dedine In Din v septembri 2017. Oboch zatkli v Rangúne 12. decembra toho istého roku za to, že údajne disponovali dokumentmi týkajúcimi sa moslimskej menšiny Rohingov. Na základe zákona pochádzajúceho ešte z koloniálneho obdobia im za porušenie štátneho tajomstva hrozilo až 14 rokov väzenia.

EÚ doplnila na mjanmarský sankčný zoznam sedem osôb

Približne 700.000 Rohingov muselo predvlani ujsť z Mjanmarska do susedného Bangladéša pred brutálnym zásahom miestnej armády, ktorú Organizácia Spojených národov a Spojené štáty obvinili z páchania násilia na tejto menšine.

Agentúra Reuters vo februári uverejnila podrobnú správu o masakre a vojenský tribunál vlani v apríli odsúdil sedem vojakov na desať rokov väzenia.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi