Jednou vetou

Mladého palestínskeho novinára zabitého pri protestoch pochovali

Palestínski demonštranti pália izraelskú zástavu počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy

foto: TASR/AP

Stovky Palestínčanov prišli vo štvrtok na pohreb novinára z Gazy, ktorý zahynul počas informovania o protestoch Palestínčanov v oblasti hraníc pásma Gazy s Izraelom, uviedla agentúra AP.

Ahmad abú Husajn (24) podľahol v stredu v izraelskej nemocnici zraneniam, ktoré utrpel 13. apríla pri práci na reportáži o demonštráciách, ktoré sprevádzala streľba izraelských vojakov.

Hnutie Hamas už niekoľko rokov ovláda pásmo Gazy a je organizátorom prebiehajúcich protestov v pohraničnom pásme s Izraelom. Počet obetí incidentov, ktoré sa odohrávajú v pohraničí medzi pásmom Gazy a Izraelom je 34.

Vyvrcholením týchto masových zhromaždení bude 15. mája pochod ako spomienka na Deň vzniku Izraela, ktorý Palestínčania označujú výrazom „nakba“ a vo svojej komunite ho vnímajú ako katastrofu či pohromu, pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

Prevažná väčšina spomedzi dvoch miliónov ľudí žijúcich v pásme Gazy sú práve potomkovia tých Palestínčanov, ktorí utiekli alebo boli vyhnaní zo svojich domovov po tom, ako vznikol moderný Izrael.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia