Jednou vetou

Mladí Rusi preberajú vedenie na protestoch proti Putinovi

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Hoci takmer všetci účastníci protivládnych zhromaždení po celom Rusku sa už stiahli do svojich domovov, tínedžeri a mladí dospelí sú jediní, čo ostali v uliciach.

Mladí Rusi, mnohí narodení počas 18-ročného vládnutia prezidenta Vladimira Putina, boli dlho pokladaní za jedných z jeho najvernejších voličov. Avšak protizápadná politika vlády a správy o rozsiahlej korupcii čoraz viac obracajú mládež proti ruskému lídrovi, píše v piatkovej správe tlačová agentúra AP.

V desaťročiach po rozpade Sovietskeho zväzu z roku 1991 viedli pouličné protesty v Rusku päťdesiatnici a šesťdesiatnici, rozčarovaní neviazaným kapitalizmom, pričom ich deti boli úplne pohltené hľadaním si nového miesta v novej trhovej ekonomike. V roku 2011, keď Putin oznámil svoj návrat do prezidentského úradu, to bola práve nádejná stredná vrstva Rusov stredného veku, ktorá vyšla ulíc protestovať proti „nespravodlivému a zastaranému“ politickému systému. Avšak násilný zásah vlády proti zhromaždeniu v máji 2012 a následné trestné stíhanie asi desiatky demonštrantov štyridsiatnikov odstrašili.

Medzitým sa chopili iniciatívy ich deti-tínedžeri. Keďže prísny politický systém v Rusku neponúkal žiaden iný priestor pre nespokojnosť, mladí ľudia začali využívať nepovolené pouličné protesty. Ignorovali tak aj oficiálne zákazy, bez strachu z policajnej brutality, uviedla agentúra AP.

Taliansko a Nemecko zatiaľ migračnú dohodu nepodpísali

„V mojich kruhoch je protestne naladených čoraz viac ľudí,“ povedal 20-ročný študent dramatického umenia Andrej Zabara, jeden z približne 20 mladých ľudí, ktorí v nedeľu 9. septembra zostali táboriť v uliciach Moskvy. „Moji rodičia protest podporujú. Matka dievčaťa, ktoré streamovalo protest z minulého večera na Instagrame, nám priniesla jedlo. Zhromaždenia síce pokračujú, ale (rodičia) sa ich postupne čoraz viac obávajú zúčastniť,“ dodal študent.

„Mladí ľudia vychádzajú do ulíc v mene svojich rodičov, nie proti nim,“ povedala politologička Jekaterina Schulmannová pôsobiaca v Moskve. „Tieto deti teší podpora rodičov, ktorí sa možno obávajú rizík, možno sa obávajú prísť… ale vyznávajú spoločné hodnoty,“ dodala.

Niektorí tínedžeri však prišli na nedeľný protest spolu s rodičmi. Jevgenij Rojzman, ktorý bol starostom štvrtého najväčšieho ruského mesta Jekaterinburg a je považovaný za jedného z najpopulárnejších opozičných lídrov, povedal, že davy ľudí na nedeľnom proteste v Jekaterinburgu boli podstatne mladšie, než očakával.

Vo videoblogu zverejnenom tento týždeň už skôr Rojzman vyhlásil: „Mladí ľudia sú v uliciach namiesto nás a znášajú to.“ Dodal, že starší ľudia by sa „mali hanbiť“. Na protestných zhromaždeniach po celom Rusku minulú nedeľu 9. septembra zatkli vyše 1000 ľudí, pripomenula agentúra AP.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie