Mladých na svete nikdy nebolo toľko, ako dnes

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Na svete ešte nikdy nebolo toľko mladých ľudí, ako je tomu v súčasnosti. Na Zemi v súčasnosti žije 1,8 miliardy ľudí vo veku desať až 24 rokov. Avšak 24 miliónov z nich nechodieva do škôl. Takmer každé desiate dieťa žije v oblastiach konfliktov, informovala Organizácia Spojených národov (OSN) na svojej webovej stránke pri príležitosti Medzinárodného dňa mládeže pripadajúceho na 12. augusta.

Politická nestabilita, výzvy trhu práce a obmedzený prístup k účasti na občianskom a politickom živote vedú k izolácii rastúceho počtu mladých ľudí, uviedla OSN.

Podľa kritérií OSN mladými ľuďmi sú osoby vo veku 15-24 rokov. Väčšina ich žije v rozvojových štátoch. Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) 17. decembra 1999 v rezolúcii č. 54/120 I schválilo odporúčanie Svetovej konferencie ministrov mládeže, ktorá sa konala v dňoch 8.-12. augusta 1998 v Lisabone, aby sa 12. august stal Medzinárodným dňom mládeže.

ndický poslanec prišiel do parlamentu preoblečený za Hitlera

V roku 1991 sa mladí ľudia stretli v rakúskej metropole Viedeň na prvom Svetovom fóre mládeže, ktorý zorganizovala OSN. Už tam zazneli návrhy na vyhlásenie Medzinárodného dňa mládeže. V auguste 1998 sa konala konferencia v Lisabone, neskôr v decembri 1999 zasadnutie VZ OSN. Prvýkrát sa Medzinárodný deň mládeže slávil v roku 2000.

Môže vás zaujímať

V Sýrii zabili francúzskeho džihádistu – „hlas z parížskych útokov“