Jednou vetou

Množstvo skleníkových plynov v atmosfére v roku 2017 opäť vzrástlo

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Podľa zistenia Medzivládnej komisie pre klimatickú zmenu (IPCC), patriacej pod Organizáciu Spojených národov (OSN), množstvo skleníkových plynov v atmosfére vzrástlo v roku 2017 na novú rekordnú úroveň. IPCC vo svojom štvrtkovom vyhlásení dodala, že "priestor pre uskutočnenie účinných krokov vedúcich k zvráteniu nepriaznivých klimatických zmien už prestáva existovať". Správu priniesla tlačová agentúra AP.

Svetová meteorologická organizácia (WMO), patriaca takisto pod OSN, uviedla, že priemerné svetové hodnoty oxidu uhličitého v ovzduší dosiahli v roku 2017 úroveň 405,5 častice z milióna, čo predstavuje oproti roku 2016 nárast o päť a pol častice. Pri skúmaní koncentrácií ostatných skleníkových plynov, akými sú napríklad metán alebo oxid dusný, bol oproti predchádzajúcim rokom taktiež zaznamenaný nárast.

Pellegrini nechce pre pakt OSN o migrácii spor s NR SR, verí, že Lajčák neodíde

Podľa slov Generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa, mala Zem podobnú úroveň skleníkových plynov pred tromi miliónmi rokov, pričom dodal, že „narastajúci, deštruktívny vplyv klimatickej zmeny, bude mať čoskoro nezvratný dosah pre život na našej planéte“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia