Jednou vetou

Módne giganty sa zaviazali pripojiť k boju proti zmene klímy

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Niekoľko desiatok módnych gigantov sa pri príležitosti 24. konferencie OSN o klimatickej zmene v poľských Katoviciach zaviazalo znížiť do roku 2030 vlastné emisie skleníkových plynov o 30 percent. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

 Výkonná tajomníčka Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Patricia Espinosová na margo tejto iniciatívy vyhlásila, že „módny priemysel bol z hľadiska určovania nových trendov vždy dva kroky popredu“, a preto ju teší jeho nový postoj ku klimatickej zmene.

Až 43 firiem sa dohodlo na tom, že vo svojej produkcii začnú preferovať materiály šetrné k prírode, ako aj ekologické formy jej prepravy. Taktiež by predmetné firmy mali na základe vzájomného záväzku do roku 2025 prestať s inštaláciou uhoľných kotlov vo svojich továrňach.

Hammond odmieta oslabenie regulácií na podporu finančného sektora po brexite

Súčasťou ich iniciatívy by mala byť aj snaha motivovať zákazníkov, aby sa nezbavovali neobnoseného oblečenia len preto, že je z predchádzajúcej kolekcie. To je v kontraste so silnejúcim trendom tzv. rýchlej módy, keď si zákazníci pravidelne obmieňajú celé šatníky.

Ako uviedol Stefan Sidel, riaditeľ oddelenia udržateľného rozvoja v spoločnosti Puma, módny priemysel sa z hľadiska negatívnych environmentálnych vplyvov „nemá veľmi čím chváliť“ a práve preto chcú predmetné korporácie začať hrať „aktívnu úlohu“ v boji s klimatickou zmenou.

Módny priemysel je podľa agentúry zodpovedný za približne desať percent celosvetových emisií oxidu uhličitého (CO2). K iniciatíve sa okrem mnohých iných pripojili aj spoločnosti Adidas, Puma, Gap, Hugo Boss a Levi Strauss.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia