Jednou vetou

Mogheriniová a Hahn v Ankare upozornili na obavy EÚ týkajúce sa Turecka

Federica Mogheriniová

Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) vo štvrtok informovala o pracovnej ceste vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovej a eurokomisára pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna v Ankare.

Obaja sa zúčastnili na politickom dialógu na vysokej úrovni medzi Európskou úniou a Tureckom. Ich rokovania s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom, ktorý zodpovedá aj za záležitosti EÚ, boli zamerané na otázky spoločného záujmu, medzi ktoré patria kľúčové otázky zahraničnej politiky, na spoluprácu v oblasti migrácie a boja proti terorizmu, na spoluprácu v energetike, hospodárstve a doprave.

Mayová predstavila poslancom deklaráciu o vzťahoch s EÚ, Corbyn ju skritizoval

Rokovania sa nevyhli ani stavu bilaterálnych vzťahov medzi EÚ a Tureckom za situácie, keď sa prístupové rokovania Turecka ocitli „na bode mrazu“.

Mogheriniová počas tlačovej konferencie uviedla, že Turecko je stále kandidátskou krajinou a kľúčovým strategickým partnerom pre Úniu.

Ocenila turecké rozhodnutie o zintenzívnení vzťahov s EÚ, čo je podľa nej dôležité aj pre celý región. „Sme si vedomí jaziev, ktoré zanechal pokus o štátny prevrat, ale znepokojuje nás uväznenie mnohých ľudí,“ priznala šéfka európskej diplomacie.

Vyjadrila nádej, že turecká vláda čoskoro prepustí prokurdského politika Selahattina Demirtaša, ktorý je už dva roky za mrežami pre obvinenia z terorizmu.

Aj eurokomisár Hahn skonštatoval, že Turecko je kľúčovým strategickým partnerom EÚ a že obe strany by sa mali sústrediť na oblasti spoločného záujmu a zintenzívniť spoluprácu v oblasti energetiky, obchodu, migrácie a bezpečnosti.

„Zostávajú ale obavy zo zatýkania novinárov, obhajcov ľudských práv a aktivistov občianskej spoločnosti. Súdne konania musia byť založené na prezumpcii neviny a novinári a predstavitelia občianskej spoločnosti musia byť schopní vykonávať svoju dôležitú prácu,“ upozornil komisár.

Írsky parlament drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite

Čavušoglu podľa informácii tlačovej agentúry DPA na tlačovej konferencii s Mogheriniovou a Hahnom zopakoval, že cieľom Turecka je plné členstvo v Európskej únii, podľa jeho slov však tomu v súčasnosti bránia „politické prekážky“.

Spresnil, že rôzne politické vyhlásenia, ktoré vylučujú Turecko z členstva v EÚ a ignorujú kandidátsky štatút krajiny, „nie sú dobré“.

„Tieto politické prekážky sú prekážkou nielen pre Turecko, ale bránia aj hospodárskemu rastu, prosperite a politickej stabilite v Európskej únii,“ vyhlásil Čavušoglu. Zároveň dodal, že EÚ „musí otvoriť dvere, ktoré zavrela“.

Vzťahy medzi EÚ a Tureckom sú napäté od obdobia, ktoré nasledovalo po neúspešnom vojenskom prevrate v júli 2016.

Biely dom udelil šéfovi obrany mandát zasiahnuť na hraniciach s Mexikom silou

Únia nahlas kritizuje rozsiahle personálne čistky vykonávané tureckými orgánmi a cielené akcie úradov zamerané na politickú opozíciu, nezávislé médiá a občiansku spoločnosť.

Mogheriniová a Hahn mali na programe aj stretnutie s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia