Jednou vetou

Mogheriniová vyzvala EÚ, aby znovu vyslala vojnové lode do Stredozemného mora

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

foto: TASR/AP

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala v utorok európske krajiny, aby zmenili postoj a poslali vojnové lode naspäť do Stredozemného mora, kde budú zabraňovať prevádzačstvu migrantov a pašovaniu zbraní či ropy, pretože práve to pomáha udržiavať konflikt v Líbyi.

Európska únia minulý mesiac pozastavila námorné hliadky, ktoré v Stredozemnom mori zachránili desaťtisíce migrantov a privážali ich do Talianska, kde teraz populistická vláda zápasí proti takémuto postupu.

EÚ dôrazne vyzvala Haftara, aby zastavil útok na Tripolis

Rozhodnutie EÚ pozastaviť hliadky prišlo ešte pred tým, ako poľný maršal Chalífa Haftar, ktorého bašta je na východe Líbye, spustil pred dvoma týždňami vojenskú ofenzívu proti vláde v Tripolise, podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN) a Európskou úniou.

„Vždy som obhajovala námorné hliadky a to, aby zostali v medzinárodných vodách, pretože sa ukázali ako veľmi účinný odstrašujúci prostriedok proti pašerákom migrantov a prevádzačom,“ povedala Mogheriniová v Európskom parlamente.

EÚ možno ukončí operáciu Sophia pre neochotu Talianska prijímať migrantov

Námorné hliadky boli súčasťou Operácie Sophia, ktorá podľa slov Mogheriniovej pomohla znížiť počet migrantov prichádzajúcich do Európy až o 80 percent. „Stále dúfam, že krajiny EÚ môžu prehodnotiť svoje rozhodnutie a znovu vyslať námorné hliadky do medzinárodných vôd,“ uviedla bývalá talianska ministerka zahraničných vecí, citovaná agentúrou AFP.

Politička povedala, že poslať vojnové lode na odstrašenie pašerákov migrantov má zmysel, ale takisto „nám to pomôže splniť si povinnosti, pretože musíme dodržiavať rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa embarga na zbrane a ropu“.

Taliansko vylúčilo vojenskú intervenciu v líbyjskom konflikte

Šéfka diplomacie EÚ varovala členov europarlamentu v Štrasburgu, že z Haftarovej vojenskej ofenzívy na Tripolis sa môže stať dlhodobý, vlečúci sa konflikt, ktorý budú „živiť“ ilegálne zbrane. Diplomati EÚ sa minulý mesiac rozhodli predĺžiť Operáciu Sophia o šesť mesiacov po uplynutí termínu 31. marca, ale už bez vyslania hliadkujúcich lodí.
Namiesto hliadok sa operácia bude spoliehať na vzdušné misie a úzku spoluprácu s Líbyou.

Operácia sa začala v roku 2015, po sérii tragických stroskotaní lodí s migrantmi. Celkovo sa jej podarilo zatknúť okolo 150 prevádzačov a zachrániť 45.000 ľudí. Avšak po vlaňajšom zvolení krajne pravicovej populistickej vlády v Taliansku sa osud misie zmenil, keďže talianske úrady zaujali oveľa tvrdší postoj k zachráneným migrantom smerujúcim na talianske pobrežia.

EÚ predĺžila operáciu Sophia do konca septembra, aj keď bez lodných hliadok

Rozhorčenie Talianska prakticky vyústilo pred rokom do ukončenia záchranných akcií v rámci Operácie Sophia.
Zdroje pre agentúru AFP uviedli, že rozhodnutie predĺžiť operáciu a nevyslať hliadkujúce lode rozdelilo 28 členských štátov EÚ, pričom niektoré krajiny uvažujú nad tým, či by Operácia Sophia – námorná misia bez námorných lodí – nemala byť zastavená.

Rím pod „taktovkou“ krajne pravicového ministra vnútra Mattea Salviniho trvá na tom, že Taliansko by nemalo samé niesť bremeno starostlivosti o migrantov zachránených na mori.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia