Jednou vetou

Mogheriniová vyzvala Turecko na zastavenie vojenskej operácie v Sýrii

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová

foto: TASR/AP

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyzvala v stredu Turecko, aby zastavilo svoju vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie. Informovala o tom agentúra AP.

Mogheriniová v písomnom vyhlásení uviedla, že „jednostranná akcia“ Turecka ohrozuje pokrok dosiahnutý Američanmi vedenou koalíciou snažiacou sa poraziť extrémistickú skupinu Islamský štát (IS). EÚ tiež vyzýva všetky strany, aby zabezpečili ochranu civilistov a humanitárny prístup v celej Sýrii.

Podľa Mogheriniovej EÚ stále zastáva názor, že sýrski utečenci sa musia vrátiť do svojho miesta pôvodu, keď na to budú splnené podmienky. Varovala, že „akýkoľvek pokus o demografickú zmenu by bol neakceptovateľný“.

Kurdi tvrdia, že „odvrátili“ turecký pozemný útok

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian odsúdil tureckú ofenzívu v Kurdmi ovládaných oblastiach na severovýchode Sýrie a uviedol, že ofenzíva sa „musí zastaviť“. Podľa neho táto akcia spochybňuje bezpečnostné a humanitárne úsilie koalície proti IS a hrozí podkopanie európskej bezpečnosti.

Ruský prezident Vladimir Putin ešte pred spustením ofenzívy vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby si starostlivo všetko premyslel s cieľom neuškodiť snahám o vyriešenie sýrskej krízy. Erdogan v telefonickom rozhovore povedal Putinovi, že ofenzíva „prispeje k mieru a stabilite v Sýrii a uľahčeniu cesty k politickému riešeniu“.

 

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi