Jednou vetou

Moldavská dočasná vláda odstúpi, žiada však predčasné voľby

Ilustračné foto

foto: TASR

Úradujúca moldavská vláda vedená Demokratickou stranou Moldavska (PDM) v piatok vyhlásila, že odstúpi, aby ukončila boj o moc, ktorý zvýšil politické napätie v krajine. Informovala o tom agentúra AP.

PDM vedená oligarchom Vladom Plahotniucom takisto oznámila, že považuje novú moldavskú vládu, ktorú sa podarilo sformovať až začiatkom júna, za nelegitímnu.

Boris Johson sa v utorok zúčastní na televíznej debate kandidátov

Politickú krízu, ktorá v krajine nastala v dôsledku patovej situácie po februárových voľbách, by podľa strany mali pomôcť vyriešiť nové predčasné parlamentné voľby.

Vládnucu koalíciu v parlamente a vládu sa totiž podarilo vytvoriť až 8. júna, keď sa proruská Socialistická strana Moldavska (PSRM) podporovaná prezidentom Igorom Dodonom dohodla s proeurópskym blokom ACUM, že vystúpia proti PDM, ktorá ovládala predchádzajúci parlament i vládu.

Následne sa však PDM obrátila na ústavný súd, ktorý vytvorenie koalície a kabinetu označil za protizákonné. Súd dal potom úradujúcemu premiérovi Pavlovi Filipovi (PDM) právomoc podpísať namiesto prezidenta Dodona výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných parlamentných volieb.

Exekutíva EÚ má dôkazy o ruských snahách ovplyvňovať proces eurovolieb

Samotný Dodon to označil za pokus o uzurpovanie si moci a v utorok zrušil výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb, ktorý v nedeľu podpísal Filip.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia