Jednou vetou

Moldavský prezident kritizoval snahy o zjednotenie krajiny s Rumunskom

Ruský prezident Vladimir Putin s moldavským prezidentom Igorom Dodonom

Foto: TASR/AP

Aktívne kroky stúpencov zjednotenia Moldavska s Rumunskom môžu vyvolať v Moldavsku občiansku vojnu, varoval moldavský prezident Igor Dodon v rozhovore, ktorý v piatok odvysielala NTV Moldova.

„Chcem, aby to bolo jasné – zjednotenie (s Rumunskom) bude znamenať občiansku vojnu. Neobávam sa to povedať. Nedovolíme nikomu vymazať Moldavsko ako štát a použijeme na to všetky zákonné prostriedky,“ zdôraznil Dodon podľa agentúry TASS.

Moldavský prezident zároveň zmienil situáciu z roku 1918, keď moldavskí politici „boli rumunskými vojakmi nútení hlasovať za zjednotenie“. Prisľúbil, že k podobnému scenáru už nikdy nedôjde.

Moldavsko podľa Dodona prekonalo svoju najväčšiu výzvu vo svojich moderných dejinách po nástupe nacionalizmu a myšlienok zjednotenia, keď boli predstavitelia iných etnických skupín vyhnaní z krajiny.

Napätia mohlo byť vyvolané umelo

Podľa neho tento krok vyvolal napätie v regióne Gaugazsko, ktorý sa v roku 1989 vyhlásil za autonómnu oblasť, ako aj ozbrojený konflikt v regióne Podnestersko v roku 1992. Tento konflikt pritom nie je dosiaľ vyriešený.

Napätie v Moldavsku by mohlo byť vyvolané umelo, tvrdí Dodon. „Možno tí, ktorí dnes nie sú pri moci – Demokrati a iné strany – by z takéhoto vývoja ťažili. Vedia totiž, že v tohtoročných jesenných voľbách neuspejú a chcú destabilizovať situáciu. Mali by sme byť v tejto otázke veľmi obozretní,“ zakončil prezident.

Politici v Rumunsku, kde túto myšlienku podporuje takmer 68 percent obyvateľstva, opakovane vyzývajú na zjednotenie oboch štátov. Vláda v Moldavsku, kde iniciatívu za zjednotenie s Rumunskom podporuje iba 21 percent verejnosti, túto záležitosť nekomentuje a na podobné výzvy nereaguje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia