Jednou vetou

Monacké úrady zadržali ruského magnáta a majiteľa klubu AS Monaco

Dmitrij Rybolovlev

Foto: Twitter

Pre podozrenie z korupcie a spáchania ďalších trestných činov monacké úrady v utorok zadržali ruského miliardára Dmitrija Rybolovleva, ktorý je majiteľom miestneho futbalového klubu AS Monaco.

Francúzsky denník Le Monde dodal, že monacké úrady prehľadali aj Rybolovlevov penthouse v bytovom komplexe La Belle Epoque. Podľa francúzskeho denníka je ruský magnát obvinený z korupcie, obchodovania s vplyvom a ďalších trestných činov.

Podľa zdrojov agentúry Interfax sa ruský veľkopodnikateľ sám dostavil na výsluch na monackú políciu. Tá údajne na základe výsluchu rozhodla o uvalení väzby.

V Turecku zadržali 24 ľudí v rámci vyšetrovania transakcií Islamského štátu

Do vyšetrovacej väzby bolo údajne vzatých aj viacero ďalších osôb napojených na tohto ruského magnáta – malo by ísť o celé bývalé vedenie monackých justičných orgánov.

Vyšetrovanie, v ktorého rámci bol Rybolovlev zadržaný, sa začalo asi pred rokom a vo frankojazyčných médiách dostalo prezývku Monacogate.

Vyšetrovatelia podozrievajú Rybolovleva z tajných kontaktov s vplyvnými ľuďmi v kniežactve, ktorí mu následne pomáhali ovplyvňovať justičné orgány v Monaku.

V Dánsku zatkli troch aktivistov obvinených z velebenia teroristického útoku

Na možnosť existencie tejto siete kontaktov poukazujú informácie o stovkách SMS, ktoré svojho času získal denník Le Monde. Tieto správy SMS boli uložené v pamäti mobilu Rybolovlevovej advokátky Tetiany Bershedovej, ktorá má švajčiarske a ukrajinské občianstvo.

Agentúra Interfax napísala, že tieto kontakty mohli ruskému občanovi pomôcť v spore so spomínaním obchodníkom s umením: Yves Bouvier svojho času pomáhal Rybolovlevovi s jeho umeleckou zbierkou, neskôr ho však Rus obvinil zo sprenevery.

Le Monde tvrdí, že Rybolovlev využil svoje kontakty, aby dosiahol, že monacké súdy v tomto spore rozhodnú v jeho prospech.

Ruský režisér Kirill Serebrennikov odmietol obvinenie zo sprenevery

Podľa agentúry AP Rybolovlevovi právnici v stredu odmietli odpovedať na otázku, či je ich mandant ešte vo väzbe. Uviedli však, že bol opäť vypočúvaný.

Ruské veľvyslanectvo v Paríži potvrdilo, že bolo informované o Rybolovlevovom zadržaní. Vyžiadalo si od monackej strany informácie o prípade, odpoveď však zatiaľ nedostalo.

Kremeľ podľa svojho hovorcu Dmitrija Peskova sleduje Rybolovlevov prípad. Peskov záležitosť odmietol komentovať s odvolaním sa na nedostatok informácií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia