Jednou vetou

Morawiecki a Merkelová chcú usporiadaný brexit

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

Foto: TASR/AP

Poľsko i Nemecko sú zhodne stúpencami zachovania úlohy Ukrajiny ako tranzitnej krajiny pri dodávkach ruského plynu do Európy, odznelo v piatok vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii poľského premiéra Mateusza Morawieckeho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Hostka z Berlína v tejto súvislosti podčiarkla, že to súvisí aj s bezpečnosťou Ukrajiny, avšak zdôraznila pri tom tiež význam diverzifikácie dodávok plynu. Poľský hostiteľ konštatoval, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu predstavuje aj istú záruku na zachovanie aspoň relatívneho mieru v tej časti krajiny, ktorú nesužuje ozbrojený konflikt.

Nemecko by podľa Merkelovej slov malo vybudovať terminál pre dovoz skvapalneného zemného plynu rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Je to dôležité z hľadiska diverzifikácie zdrojov zásobovania Nemecka a starého kontinentu energiou. Viac skvapalneného zemného plynu chcú vyvážať do Európy Spojené štáty, ktorých produkcia bola však v tejto oblasti považovaná doteraz za priveľmi nákladnú a nekonkurencieschopnú, pripomenula tlačová agentúra DPA.

„Otca Talibanu“ zabili pri útoku nožom

Projekt plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), ktorý by mal viesť z Ruska pod hladinou Baltského mora do Nemecka, zostáva v nemecko-poľskej relácii naďalej vnímaný kontroverzne, pretože Varšava ho nepovažuje za správne riešenie.

Poľsko i Nemecko dúfajú, že odchodu Veľkej Británie z Európskej únie bude predchádzať dosiahnutie dohody a brexit tak bude usporiadaný, odznelo v piatok vo Varšave. Merkelová pritom zdôraznila, že odchodom ostrovnej monarchie z Únie sa nič nezmení na tom, že krajina zostáva súčasťou Európy a že je preto potrebné upraviť aj podobu vzájomných vzťahov v budúcnosti.

Predseda poľskej vlády konštatoval, že poľsko-nemecké vládne konzultácie i jeho rokovania s Merkelovou potvrdzujú dobré smerovanie v záujme zodpovedného postupu pri budovaní stability starého kontinentu. Vyjadril presvedčenie, že obe strany sú na dobrej ceste, aby dospeli k spoločným záverom aj o menej jednoduchých otázkach, ktoré inak vnímajú v Berlíne a inak vo Varšave, ako je napríklad problematika migrácie. „Dokážeme komunikovať, hovoríme spolu, zbližujeme naše postoje,“ formuloval Morawiecki podľa spravodajskej televízie TVN24.

Ďalšími témami bilaterálnych rokovaní boli podľa štátnikov nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, regionálna spolupráca, ochrana ovzdušia a prechod na obnoviteľné zdroje energie, pričom hostka z Berlína vyjadrila spokojnosť s dvojstrannou spoluprácou v hospodárskej i obchodnej sfére.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia