Jednou vetou

Moriak menom Peas dostal od Trumpa milosť

Americký prezident Donald Trump

foto: TASR/AP

V duchu tradície súvisiacej so štvrtkovým Dňom vďakyvzdania udelil americký prezident Donald Trump v utorok milosť moriakovi menom Peas. Urobil tak v spoločnosti svojej manželky Melanie, informovala spravodajská televízia CNN.

Každoročnej ceremónie v Ružovej záhrade Bieleho domu sa okrem Peasa „zúčastnil“ aj moriak Carrots, ktorý tiež neskončí na slávnostnom stole.

Vianočný trh v Berlíne, kde v roku 2016 útočil terorista, bude dôkladne chránený

„O víťazovi sa rozhodlo v spravodlivých a otvorených voľbách na stránke Bieleho domu. Voľby boli spravodlivé. Bohužiaľ, Carrots odmietol uznať porážku a požiadal o prepočítanie hlasov,“ povedal Trump, čím podľa CNN narážal na senátne a guvernérske voľby na Floride, kde demokrati Bill Nelson a Andrew Gillum napokon po prepočítaní hlasov ustúpili svojim republikánskym protikandidátom.

Tradícia dodávať do Bieleho domu moriaky na slávnostnú večeru pri príležitosti Dňa vďakyvzdania trvá od konca druhej svetovej vojny, keď bol prvým obdarovaným prezidentom Harry Truman.

Deň vďakyvzdania sa v Spojených štátoch slávi vždy štvrtý novembrový štvrtok od roku 1863, dovtedy pripadal na rôzne termíny.

Vianočný trh v Berlíne, kde v roku 2016 útočil terorista, bude dôkladne chránený

Prvýkrát sa oslavy úrody konali v roku 1621 v americkom Plymouthe. Potom sa sviatok ujal a slávil sa v rôznych termínoch, nakoniec prezident George Washington v roku 1789 vyhlásil národný Deň vďakyvzdania. Jeho návrh vyvolal zmiešané reakcie, nie všade ho prijali. Až Abraham Lincoln v roku 1863 inicioval tradíciu sláviť Deň vďakyvzdania na národnej úrovni pravidelne v novembri.

Prvé oficiálne udelenie milosti moriakovi na Deň vďakyvzdania v roku 1989 uskutočnil prezident George H.W. Bush.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia