Jednou vetou

Moskovská polícia vyšetruje prípady útokov na odpratávačov snehu

Snežný pluh čistí ulicu v Moskve počas hustého a výdatného sneženia 4. februára 2018. Mokrý a zľadovatelý sneh zapríčinil škody na parkových a lesných porastoch v Moskve a v okolí

foto: TASR/AP

Moskovská polícia vyšetruje útoky obyvateľov mesta na posádky mechanizmov na odpratávanie snehu, ktorého v Moskve v posledných dňoch pribudli desiatky centimetrov.

Ako vo vysielaní rozhlasovej stanice Vesti FM uviedol námestník moskovského primátora Piotr Biriukov, Moskovčanom prekáža, že odhŕňacie autá upratujú a odvážajú sneh z ulíc a dvorov aj v noci a hádžu do nich nielen vajcia a iné potraviny, ale došlo aj k prípadom, keď na kabínu vodiča strieľali z tzv. traumatickej pištole. „Takýchto prípadov je pomerne veľa,“ spresnil.

Podľa Biriukova sa sneh z ulíc a dvorov Moskvy, odkedy nasnežilo, odpratáva nepretržite. Podieľa sa na tom 16.200 kusov techniky a asi 72.000 ľudí, ktorí majú za úlohu starať sa o plochu s rozlohou 170 miliónov metrov štvorcových a osem milión metrov štvorcových striech. Biriukov uviedol, že pri asi 45 centimetroch snehu, ktorý v Moskve za posledné dni napadol, ide o masu asi 80 miliónov kubických metrov snehu. Tú treba „presunúť, naložiť a odviezť“.

Podľa jeho slov zamestnanci moskovských technických služieb teraz pracujú v extrémnych podmienkach. Agentúra Interfax s odvolaním sa na meteorologickú službu informovala, že za uplynulé dva dni v Moskve zaznamenali mimoriadne výdatné sneženie – napadlo totiž 122 percent množstva obvyklého pre celý mesiac február. Vo februári v Moskve spadne v priemere 36 milimetrov zrážok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia