Jednou vetou

Moskva i Peking badajú zmiernenie rétoriky a napätia na Kórejskom polostrove

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

Foto: archívne, TASR/AP

Moskva badá, že rétorika v posledných vyhláseniach Washingtonu a Pchjongjangu sa upokojila. Preto dúfa, že „horúce hlavy“ v USA a KĽDR „trochu ochladli“, uviedol dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Výmena ostrých vyhlásení medzi KĽDR a USA v posledných týždňoch výrazne vystupňovala napätie na Kórejskom polostrove. KĽDR sa vyhrážala vypálením balistických rakiet do oblasti ostrova Guam, kde sa nachádza americká letecká základňa Andersen a námorná základňa Apra Harbor.

Vodca KĽDR počká na reakciu USA

Prezident Trump po týchto vyhláseniach avizoval, že ak Pchjongjang uskutoční svoju hrozbu, stretne sa s nebývalou „ráznosťou a hnevom“.

Severokórejský prezident Kim Čong-un v utorok počas inšpekcie strategických síl armády KĽDR vyhlásil, že je pripravený vyčkať, ako budú Spojené štáty postupovať ďalej, a až potom prípadne vydá rozkaz na raketovú skúšku.

Prezident USA Donald Trump v stredu Kima pochválil za toto jeho „veľmi múdre a logické rozhodnutie“, ktorým zatiaľ odložil plány útoku na americký tichomorský ostrov Guam. Trump vo svojom tweete dodal, že „iná možnosť by bola katastrofálna a neprijateľná.“

Kríza nie je zažehnaná

Lavrov podľa agentúry RIA Novosti pripomenul, že podľa odhadov odborníkov by v prípade ozbrojeného konfliktu medzi USA a KĽDR boli v oblasti Guamu ohrozené tisíce ľudí.

Signály o tom, že napätie na Kórejskom polostrove slabne, pozoruje aj Čína. Uviedol to v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I, podľa ktorého však kríza ešte nie je zažehnaná. Minister dodal, že Čína trvá na pokojnom riešení krízy, ku ktorému musia zainteresované štáty dospieť spoločným úsilím.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí