Jednou vetou

Moskva kritizovala verdikt amerického súdu nad Butinovou

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Moskva kritizovala piatkový verdikt amerického súdu, ktorý ruskú občianku Mariju Butinovú odsúdil na 18 mesiacov odňatia slobody za sprisahanie proti USA.

„Obvinenia vznesené proti nej, určené na ovplyvnenie vnútorných politických procesov v Spojených štátoch, sú úplne vymyslené a vykonštruované,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP. Ministerstvo dodalo, že verdikt zanechal „nehanebnú škvrnu“ na americkom súdnom systéme.

Porota obžalovala vodcu skupiny, ktorá zastavuje migrantov na hraniciach

Súd vo Washingtone odsúdil Butinovú za „sprisahanie s cieľom nezákonne pracovať pre vládu Ruskej federácie“. Butinová bola vo väzbe od svojho zatknutia v júli 2018 a toto obdobie sa jej započíta do trestu. Po odpykaní si trestu deportovaná do Ruska.

Butinová sa vlani v decembri pred americkým súdom priznala k účasti na sprisahaní proti Spojeným štátom. Ešte v júli bola obžalovaná zo zločineckého sprisahania, ktorého sa dopustila, keď v USA pôsobila „ako zahraničný agent bez toho, aby o tom informovala príslušnú generálnu prokuratúru“.

Podľa vyšetrovateľov sa táto Ruska od roku 2015 zapájala do konšpiračných aktivít v USA v prospech Moskvy.

Rusku Butinovú odsúdili v USA na 18 mesiacov

Prokuratúra Butinovú vinila z toho, že sa pokúsila infiltrovať do amerického Národného združenia držiteľov zbraní (NRA), ktoré má podľa agentúry Reuters úzke väzby na niektorých republikánskych politikov vrátane prezidenta Donalda Trumpa.

Podľa prokuratúry „nebola Butinová agentkou v pravom zmysle“ tohto slova a oficiálne ani neabsolvovala výcvik určený pre tajných agentov. Jej úlohou bolo infiltrovať sa do viacerých konzervatívnych politických zoskupení v čase, keď sa moci ujímal súčasný americký prezident Donald Trump.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu