Jednou vetou

Moskva neuvalí odvetné opatrenia voči Ukrajine za zakáz vstupu ruským mužom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Rusko neuvalí odvetné opatrenia voči Ukrajine, ktorá zakázala vstup na svoje územie ruským mužom vo veku 16-60 rokov. Oznámila to v piatok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Podľa agentúry AP Zacharovová obvinila ukrajinskú vládu z realizácie politiky, ktorá ubližuje obyčajným ľuďom.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok na Twitteri oznámil, že toto opatrenie bolo prijaté s cieľom zabrániť Rusom vo vytvorení „súkromných armád“ bojujúcich na ukrajinskom území.

Ministerstvo neodporúča cestovať do niektorých oblastí Ukrajiny

Zákaz sa nebude vzťahovať len na striktne vymedzené výnimky udelené z humanitárnych dôvodov.
K takémuto opatreniu pristúpil Kyjev v čase napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok.

Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii naň schválil ukrajinský parlament vyhlásenie stanného práva v desiatich oblastiach na hraniciach krajiny.

Ukrajina zakázala vstup ruským mužom vo veku 16-60 rokov

Moskva doposiaľ odoláva výzvam na prepustenie zadržaných Ukrajincov, pričom ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať. Porošenko sa o zajatých námorníkoch vyjadril ako o „vojnových zajatcoch“ a vyzval Putina, aby ich prepustil. Medzinárodné spoločenstvo by malo takéto výzvy podporiť.

Porošenko zároveň v piatkovom rozhovore pre stanicu Sky News vyhlásil, že má dôkazy o zhromažďovaní ruských tankov na hraniciach s Ukrajinou. Sky News ukázal i letecké zábery, na ktorých sa podľa neho tanky zoraďujú pozdĺž hranice – v blízkosti ruského muničného skladu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia