Jednou vetou

Moskva oznámila termíny prerokovania Putinovho zákona o odstúpení od INF

Ruský parlament

Foto: TASR

Ruská Štátna duma sa bude prezidentským návrhom zákona o pozastavení platnosti Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) zaoberať 18. júna.


Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS. Horná komora ruského parlamentu, Rada federácie, by potom mala zákon prerokúvať 26. júna.

OSN: Riziko použitia jadrových zbraní je najvyššie od druhej svetovej vojny

Návrh zákona o pozastavení platnosti INF predložil do parlamentu prezident Vladimir Putin vo štvrtok. Na jeho základe bude mať prezident právo túto zmluvu obnoviť, napísala agentúra Interfax.
Zároveň pripomenula, že 29. mája Putin vymenoval námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova za svojho zástupcu pri rozhodovaní o pozastavení plnenia INF zo strany Ruska.

Zmluva INF medzi ZSSR a USA bola podpísaná vo Washingtone 8. decembra 1987. Platnosť nadobudla 1. júna 1988.
Táto bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia, ktorú podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.

Na západe Ukrajiny sa zrútil vojenský vrtuľník, štyria mŕtvi

Odstúpenie od INF ako prvé ohlásili Spojené štáty, ktoré tak urobili 1. februára tohto roku. Washington v uplynulých rokoch viackrát obvinil Moskvu z porušovania tohto dokumentu. Kremeľ však tieto tvrdenia odmieta a sám vyhlasuje, že zmluvy INF sa nepridržiavajú Spojené štáty.

Putin vyhlásil, že Rusko je proti zrušeniu INF, ale v prípade odstúpenia Spojených štátov od zmluvy bude reagovať zodpovedajúcim spôsobom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia