Jednou vetou

Moskva pripravuje zákaz dovozu niektorých ukrajinských výrobkov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Ruská vláda pripravuje ekonomické sankcie voči Ukrajine, v rámci ktorých zakáže dovoz niektorých ukrajinských výrobkov. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa (RFE/RL) s odvolaním sa na vyjadrenie ruského premiéra Dmitrija Medvedeva.

Predseda ruskej vlády počas utorkovej návštevy Kaliningradu uviedol, že sa pripravuje zoznam ukrajinských občanov a firiem, na ktoré by sa mali sankcie vzťahovať.

„Sankcie postihnú na Ukrajine mnohých známych ľudí … zakáže sa tiež dovoz určitých druhov tovarov vyrábaných na Ukrajine do Ruskej federácie,“ povedal Medvedev. Avizoval, že príslušný dokument plánuje podpísať vo „veľmi krátkom čase“. 

V Čiernom mori objavili najstarší plne zachovaný vrak lode

Na aké výrobky by sa mal zákaz dovozu vzťahovať, ruský premiér nešpecifikoval. Zdôraznil však, že Rusko – aj napriek napätým bilaterálnym vzťahom – stále zostáva najväčším obchodným partnerom Ukrajiny, čím naznačil, že chystané sankcie by mohli mať nemalý ekonomický dopad.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal dekrét, ktorým nariadil vláde, aby voči Ukrajine zaviedla „mimoriadne ekonomické opatrenia“. Kabinet má tiež pripraviť zoznam fyzických a právnických osôb na ktoré sa majú sankcie vzťahovať.

Podľa Putina má ísť o odvetu za „nepriateľské kroky“ Kyjeva voči ruským občanom a spoločnostiam. Na základe prezidentského dekrétu môžu byť sankcie zrušené, ak Ukrajina odvolá všetky reštrikcie voči Rusku, ktoré – podobne ako EÚ a USA – zaviedla v súvislosti s anexiou Krymu a konfliktom v Donbase.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia