Jednou vetou

Moskva vyhostí britských diplomatov

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Rusko pristúpi k vyhosteniu britských diplomatov. Pôjde o odvetný krok za vyhostenie 23 ruských diplomatov z Británie, ktoré v stredu oznámila britská premiérka Theresa Mayová v reakcii na útok bojovou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. K útoku, z ktorého Británia obviňuje Rusko, došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury.

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News s odvolaním sa na vyhlásenie ruského veľvyslanca v Británii Alexandra Jakovenka. „K vyhosteniu (diplomatov) dôjde. Ako je v diplomatickej praxi zvykom, ruská strana bude odpovedať,“ povedal v rozhovore pre Sky News Jakovenko s tým, že to, čo urobila britská vláda, je „absolútne neprijateľné“, pričom v diplomacii vždy „platí pravidlo reciprocity“.

Britská premiérka v stredu vyhlásila, že Rusko je vinné z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta a jeho dcéry, ktorý sa odohral v Spojenom kráľovstve. Británia preto vyhostí v tejto súvislosti 23 ruských diplomatov, ktorí boli identifikovaní ako nedeklarovaní spravodajskí dôstojníci. Mayová tiež oznámila sériu ekonomických a diplomatických opatrení vrátane prerušenia všetkých bilaterálnych kontaktov s Ruskom na vysokej úrovni.

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru našli 4. marca na lavičke pred nákupným strediskom v Salisbury.

Obaja boli v bezvedomí a ich stav je kritický. Britská premiérka Mayová v súvislosti s prípadom vyhlásila, že Skripaľ a jeho dcéra Julija boli s veľkou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených