Moskva žiada od Washingtonu vysvetlenie sankcií na ruské spoločnosti

Ilustračné foto

TASR/AP

Zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Vladimir Safronkov vyzval v noci nadnes Spojené štáty, aby vysvetlili svoje rozhodnutie zaradiť na sankčný zoznam ohľadne Severnej Kórey aj tri ruské spoločnosti a jedného občana.

Chceli by sme počuť vysvetlenie americkej strany v súvislosti s rozšírením amerických sankcií na Severnú Kóreu z 1. júna, ktoré postihli tri ruské spoločnosti a jedného občana našej krajiny,“ povedal Safronkov na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN.

Tento krok vyvoláva obavy a spôsobuje hlbokú ľútosť. Opakovane sme konštatovali, že mechanizmus jednostranných reštrikcií je z pohľadu medzinárodného práva nezákonný,“ dodal diplomat, ktorého citovala agentúra TASS.

Americké ministerstvo financií 1. júna oznámilo, že Spojené štáty rozšírili zoznam zahraničných subjektov a jednotlivcov, voči ktorým uplatňujú sankcie pre podozrenie z podporovania jadrových a raketových programov Severnej Kórey. Okrem uvedených programov Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) majú sankcie postihovať príjmy tamojšieho režimu z práce, uhlia a iných nerastov, ako i jeho schopnosť vykonávať finančné prevody.

Spojené štáty sa budú „naďalej zameriavať na jednotlivcov a subjekty zodpovedné za financovanie a podporovanie severokórejských programov jadrových zbraní a balistických rakiet„, povedal riaditeľ sekcie pre kontrolu zahraničných aktív na ministerstve financií USA John Smith. Dodal, že Washington tak bude pokračovať vo „zvyšovaní nátlaku na tento nepriateľský režim„.

Americký rezort financií podľa Smitha v spolupráci so spojencami „vzdoruje sieťam, ktoré umožňujú destabilizujúcu činnosť KĽDR„. Partnerov USA vyzýva, aby „podnikli paralelné kroky“ a odrezali Pchjongjang od finančných zdrojov.

Zaradenie na uvedený zoznam znamená zmrazenie majetku v USA a zákaz obchodovať s tamojšími obyvateľmi. Najnovšiemu rozšíreniu predchádzalo v pondelok vypálenie balistickej rakety z územia KĽDR do Japonského mora – ďalší z početných raketových testov Pchjongjangu za ostatné mesiace.

Môže vás zaujímať

Zelenskyj označil za povolebné priority zastavenie vojny a korupcie