Jednou vetou

Moslimský raper Médine po protestoch zrušil koncerty v Bataclane

Ilustračné foto

foto: TASR, zdroj: TASR

Francúzsky moslimský raper Médine zrušil svoje vypredané októbrové koncerty v parížskom hudobnom klube Bataclan, ktorý sa v roku 2015 stal terčom teroristických útokov. Ako dôvod uviedol nátlak zo strany krajne pravicových skupín, ktoré tvrdia, že propaguje radikálnu ideológiu a znesväcuje toto v súčasnosti posvätné miesto.

Podľa agentúry AP to Médine v piatok oznámil po tom, ako krajne pravicoví aktivisti uviedli, že návštevníkom koncertov plánujú zabrániť pri vstupe do klubu. Pripojil sa k nim i otec jednej z obetí útokov, zdôrazňujúc, že je apolitický, ale chce zasiahnuť.

Tridsaťpäťročný spevák na Facebooku a Twitteri v reakcii na to napísal, že zámerom aktivistov je „rozdeliť“ národ, pričom z úcty k rodinám obetí a obáv o bezpečnosť fanúšikov svoje vystúpenia v Bataclane ruší.

Bývalých tajných agentov v Čile odsúdili za vraždy počas Pinochetovej éry

Líderka krajnej pravice Marine Le Penová zrušenie Médinových koncertov v Bataclane, kde teroristi z organizácie Islamský štát (IS) zabili 90 ľudí, privítala a nazvala to „víťazstvom pre všetky obete islamistického terorizmu“, píše agentúra Reuters.

Pravicové a krajne pravicové skupiny vedú kampaň za zrušenie Médinových koncertov od júna tohto roka. Pri koordinovaných teroristických útokoch na Bataclan a iné parížske lokality zahynulo 13. novembra 2015 celkovo 130 ľudí a stovky ďalších utrpeli zranenia.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba