Jednou vetou

Mrazy v Európe: V Poľsku zamrzlo päť ľudí, v Holandsku viaceré kanály

Päť ľudí zomrelo v noci na utorok na následky mrazivého počasia v Poľsku, kde v niektorých oblastiach klesli teploty na mínus 22 stupňov Celzia. Informovala o tom poľská polícia, ktorú citovala agentúra AP.

Celkovo tak na podchladenie zahynulo v krajine už 58 osôb, ako uvádza policajná štatistika. K takýmto úmrtiam dochádza najmä medzi bezdomovcami alebo ľuďmi pod vplyvom alkoholu, ktorí sa zdržiavajú v noci vonku.

Poľské úrady v niektorých mestách – predovšetkým na východe, kde sú teploty najnižšie – umiestnia na uliciach vykurovacie telesá na uhlie, aby pomohli ľuďom zohriať sa.

Počasie pre dobro obyvateľov

Mrazy sužujú väčšinu Európy a zasiahli aj holandské hlavné mesto Amsterdam. Tamojšie úrady napríklad využili počasie pre dobro obyvateľov: zakázali plavbu člnmi na niektorých kanáloch Amsterdamu, aby tieto vodné plochy mohli zamrznúť a slúžiť ako verejné klziská. Obyvatelia Amsterdamu sa mohli naposledy korčuľovať na miestnych kanáloch v roku 2012.

Okrem zákazu člnov miestny vodohospodársky úrad v utorok oznámil, že zatvorí stavidlá a priepusty, aby spomalením toku vody dopomohol k zhrubnutiu ľadu.

Aj keď zatiaľ ešte nie je ľad dostatočne hrubý a predpovede počasia naznačujú po víkende zvyšovanie teploty, člen mestskej rady Udo Kock vyhlásil: „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme umožnili obyvateľom a návštevníkom korčuľovanie na kanáloch“.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení