Jednou vetou

MSZP sa spája do komunálnych volieb so stranami od DK až po Jobbik

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Maďarská socialistická strana (MSZP) je pripravená na kampaň pred októbrovými komunálnymi voľbami, ktorá sa začína v sobotu. Povedal to v piatok v Budapešti predseda MSZP Bertalan Tóth, podľa ktorého existuje recept na porazenie kandidátov vládnej strany Fidesz v mestách i obciach.

Orbánova vláda dá dôchodcom pred voľbami poukážku na elektrinu či plyn

Podľa spravodajského servera pestisracok.hu šéf ľavičiarov oznámil, že v hlavnom meste, v mestách so župným právom a v mestách s viac než 10.000 obyvateľmi vznikla opozičná spolupráca pre októbrové samosprávne voľby od Demokratickej koalície (DK) až po Jobbik.

„Opozičné strany nebudú bojovať proti sebe, ale všade za to, aby odstránili miestnych mocipánov z vládnej strany Fidesz,“ zdôraznil Tóth. Dodal, že spoluprácu vylúčila MSZP iba s extrémistickým hnutím Naša vlasť, nie však s Jobbikom.

Analytik Örs Farkas z inštitútu Oeconomus pre stredajšie vydanie denníka Magyar Nemzet povedal, že vládny blok Fidesz-KDNP má šancu v októbrových komunálnych voľbách zvíťaziť už tretí raz po sebe. Je veľmi pravdepodobné, že získa väčšinu vo všetkých 19 župách, povedal.

Podľa jeho slov sa už opozícia vzdala bez boja. „Nepočuť nič o opozičných župných kandidátkach,“ zdôraznil analytik s poznámkou, že opozičné strany sa už zrejme vzdali plánov konkurovať v jesenných voľbách vládnemu bloku.

Británia potvrdila, že nenavrhne kandidáta do budúcej Európskej komisie

Opozičné strany nezískali väčšinu v žiadnej župe ani v regionálnych voľbách v roku 2010 ani v roku 2014. Rovnaký výsledok očakáva Farkas aj v nadchádzajúcich komunálnych voľbách s tým, že opozícia bude neúspech schopná čiastočne kompenzovať zrejme iba v Budapešti.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie